Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 74%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Baclofen 2% w/w + Gabapentin 6% w/w + Lidocaine (Lignocaine) 5% w/w
You searched
Gabatron Gel 30gm
Prevego Healthcare & Research Pvt. Ltd.
Pack of 30 gm
₹240.00
₹8.00 / gm
Jan Aushadhi medicine
Gabapentin 6% w/w, Lignocaine 5% w/w and Baclofen 2% w/w gel
PMBJK
Pack of 30 gm
₹60.94MRP
₹2.03 / gm | 74% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Gabatron Gel 30gm | Gabapentin 6% w/w, Lignocaine 5% w/w and Baclofen 2% w/w gel |
| Baclofen 2% w/w + Gabapentin 6% w/w + Lidocaine (Lignocaine) 5% w/w | Baclofen 2% w/w + Gabapentin 6% w/w + Lidocaine (Lignocaine) 5% w/w |
| Prevego Healthcare & Research Pvt. Ltd. | PMBJK |
| Pack of 30 gm | Pack of 30 gm |
| ₹8.00 / gm | ₹2.03 / gmSave 74% |
The Jan Aushadhi equivalent of Gabatron Gel 30gm is Gabapentin 6% w/w, Lignocaine 5% w/w and Baclofen 2% w/w gel, with the same composition (Baclofen 2% w/w + Gabapentin 6% w/w + Lidocaine (Lignocaine) 5% w/w): ₹2.03 per gm against ₹8.00, 74% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
- Gabapentin 6% w/w, Lignocaine 5% w/w and Baclofen 2% w/w gelPMBJK₹2.03/gm · ₹60.94 for 30
Gabanyl Gel 30gmLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹5.83/gm · ₹175.00 for 30
Europin GelConsern Pharma Ltd.₹6.63/gm · ₹199.00 for 30- Progaba Plus GelIcon Life Sciences₹6.50/gm · ₹195.00 for 30
Gabawell Gel 30gmPrimus Remedies Pvt. Ltd.₹6.81/gm · ₹204.38 for 30- Nervepen GelStrides shasun Ltd.₹6.47/gm · ₹194.00 for 30
Gabagesic Gel 30gmLinux Laboratories · +1 more pack₹8.23/gm · ₹247.03 for 30
Ligantin GelHicxica Formulations Pvt. Ltd.₹7.80/gm · ₹234.00 for 30- Gabaprime Plus GelStarus Pharmaceuticals₹6.33/gm · ₹190.00 for 30
Neurolib Trio GelLibramed Pharmaceuticals Private Ltd.₹7.30/gm · ₹219.00 for 30
More about Gabatron Gel 30gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Gabatron Gel 30gm?
Is Gabapentin 6% w/w, Lignocaine 5% w/w and Baclofen 2% w/w gel the same as Gabatron Gel 30gm?
Where can I buy Gabapentin 6% w/w, Lignocaine 5% w/w and Baclofen 2% w/w gel?
What does Gabatron Gel 30gm contain?
What is Gabatron Gel 30gm used for?
Does Gabatron Gel 30gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹60.94
74% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.