Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 83%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Hydroquinone 2% w/w + Mometasone 0.1% w/w + Tretinoin 0.025% w/w
You searched
Rapidglow Cream 15gm
Rapidchem Healthcare
Pack of 15 gm
₹125.00
₹8.33 / gm
Jan Aushadhi medicine
Hydroquinone 2%w/w, Mometasone 0.1%w/w and Tretinoin 0.025%w/w Cream
PMBJK
Pack of 20 gm
₹27.23MRP
₹1.36 / gm | 83% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Rapidglow Cream 15gm | Hydroquinone 2%w/w, Mometasone 0.1%w/w and Tretinoin 0.025%w/w Cream |
| Hydroquinone 2% w/w + Mometasone 0.1% w/w + Tretinoin 0.025% w/w | Hydroquinone 2% w/w + Mometasone 0.1% w/w + Tretinoin 0.025% w/w |
| Rapidchem Healthcare | PMBJK |
| Pack of 15 gm | Pack of 20 gm |
| ₹8.33 / gm | ₹1.36 / gmSave 83% |
The Jan Aushadhi equivalent of Rapidglow Cream 15gm is Hydroquinone 2%w/w, Mometasone 0.1%w/w and Tretinoin 0.025%w/w Cream, with the same composition (Hydroquinone 2% w/w + Mometasone 0.1% w/w + Tretinoin 0.025% w/w): ₹1.36 per gm against ₹8.33, 83% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
- Super Glow NF CreamCipla Ltd.₹8.67/gm · ₹130.00 for 15
Lomela Cream 18gmIntas Pharmaceuticals Ltd. · +2 more packs₹12.24/gm · ₹220.31 for 18- Momikem HT CreamAlkem Laboratories Ltd.₹9.67/gm · ₹145.00 for 15
Lookbrite Cream 20gmTorrent Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹14.17/gm · ₹283.36 for 20
Melalite XL Cream 15gmAbbott Healthcare Pvt. Ltd. · +1 more pack₹23.63/gm · ₹354.46 for 15- Hydroquinone 2%w/w, Mometasone 0.1%w/w and Tretinoin 0.025%w/w CreamPMBJK₹1.36/gm · ₹27.23 for 20
- Cortina H CreamLupin Ltd.₹8.13/gm · ₹122.00 for 15
- Marksrub Ultra CreamLeeford Healthcare Ltd. · +4 more packs₹9.67/gm · ₹145.00 for 15
Skinlite Cream 15gmZydus Cadila · +1 more pack₹12.78/gm · ₹191.71 for 15
Melabest Cream 15gmMankind Pharmaceuticals Ltd.₹14.56/gm · ₹218.44 for 15
More about Rapidglow Cream 15gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Rapidglow Cream 15gm?
Is Hydroquinone 2%w/w, Mometasone 0.1%w/w and Tretinoin 0.025%w/w Cream the same as Rapidglow Cream 15gm?
Where can I buy Hydroquinone 2%w/w, Mometasone 0.1%w/w and Tretinoin 0.025%w/w Cream?
What does Rapidglow Cream 15gm contain?
What is Rapidglow Cream 15gm used for?
Does Rapidglow Cream 15gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹27.23
83% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.