Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 10%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Fusidic Acid 2% w/w + Halobetasol 0.05% w/w
You searched
Halox F Cream 10gm
Sun Pharmaceutical Industries Ltd.
Pack of 10 gm
₹190.00
₹19.00 / gm
Lower-priced equivalent
Maksun Biotech Pvt. Ltd.
Pack of 15 gm
₹255.00MRP
₹17.00 / gm | 10% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Halox F Cream 10gm | Halomon F Cream |
| Fusidic Acid 2% w/w + Halobetasol 0.05% w/w | Fusidic Acid 2% w/w + Halobetasol 0.05% w/w |
| Sun Pharmaceutical Industries Ltd. | Maksun Biotech Pvt. Ltd. |
| Pack of 10 gm | Pack of 15 gm |
| ₹19.00 / gm | ₹17.00 / gmSave 10% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Halox F Cream 10gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Halomon F Cream at ₹17.00 per gm against ₹19.00, 10% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Halox F Cream 15gmSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹19.06/gm · ₹285.94 for 15
Hevobet F Cream 10gmLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹11.25/gm · ₹112.50 for 10
Halovate F Cream 15gmGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹21.62/gm · ₹324.27 for 15- Halobex F CreamIkon Remedies Pvt. Ltd.₹16.50/gm · ₹165.00 for 10
Halotop F Cream 15gmIpca Laboratories Ltd.₹17.81/gm · ₹267.19 for 15
Halobet F Cream 10gmAjanta Pharma Ltd.₹20.34/gm · ₹203.44 for 10- Halomon F CreamMaksun Biotech Pvt. Ltd.₹17.00/gm · ₹255.00 for 15
- Halorif F CreamDermacia Healthcare₹15.50/gm · ₹155.00 for 10
- Haloroft F CreamElliot Biotech Pvt. Ltd.₹8.53/gm · ₹128.00 for 15
- Halogail Cream 10gmAbigail Care Pharmaceutical₹16.50/gm · ₹165.00 for 10
More about Halox F Cream 10gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Halox F Cream 10gm?
What does Halox F Cream 10gm contain?
What is Halox F Cream 10gm used for?
Does Halox F Cream 10gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹255.00
10% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.