Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 72%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Bacitracin 250IU + Neomycin 5mg + Sulfacetamide 60mg
You searched
Intasporin Dusting Powder 10gm
Intas Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 10 gm
₹85.31
₹8.53 / gm
Jan Aushadhi medicine
Bacitracin 250 IU, Neomycin 5mg, Sulphacetamide 60mg Dusting Powder
PMBJK
Pack of 10 gm
₹23.44MRP
₹2.34 / gm | 72% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Intasporin Dusting Powder 10gm | Bacitracin 250 IU, Neomycin 5mg, Sulphacetamide 60mg Dusting Powder |
| Bacitracin 250IU + Neomycin 5mg + Sulfacetamide 60mg | Bacitracin 250IU + Neomycin 5mg + Sulfacetamide 60mg |
| Intas Pharmaceuticals Ltd. | PMBJK |
| Pack of 10 gm | Pack of 10 gm |
| ₹8.53 / gm | ₹2.34 / gmSave 72% |
The Jan Aushadhi equivalent of Intasporin Dusting Powder 10gm is Bacitracin 250 IU, Neomycin 5mg, Sulphacetamide 60mg Dusting Powder, with the same composition (Bacitracin 250IU + Neomycin 5mg + Sulfacetamide 60mg): ₹2.34 per gm against ₹8.53, 72% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
- Nebaspor PowderIntas Pharmaceuticals Ltd.₹4.92/gm · ₹49.18 for 10
Nebasulf Sprinkling Powder 10gmAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹8.98/gm · ₹89.80 for 10- Bacitracin 250 IU, Neomycin 5mg, Sulphacetamide 60mg Dusting PowderPMBJK₹2.34/gm · ₹23.44 for 10
- Nosramycin PowderLeeford Healthcare Ltd.₹6.50/gm · ₹65.00 for 10
Nebaskin Powder 10gmGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹7.55/gm · ₹75.50 for 10- Neowal Dusting PowderWallace Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹5.75/gm · ₹57.50 for 10
- Bestosulf PowderBestoChem Formulations India Ltd.₹2.67/gm · ₹26.66 for 10
- Newsulf Sprinkling PowderSun Life Sciences Pvt. Ltd.₹5.80/gm · ₹58.00 for 10
- Sulfa BN Dusting Powder 10gmAustro Labs₹7.20/gm · ₹72.00 for 10
- Neorest Sprinkling PowderSunrest Life Science₹5.70/gm · ₹57.00 for 10
More about Intasporin Dusting Powder 10gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Intasporin Dusting Powder 10gm?
Is Bacitracin 250 IU, Neomycin 5mg, Sulphacetamide 60mg Dusting Powder the same as Intasporin Dusting Powder 10gm?
Where can I buy Bacitracin 250 IU, Neomycin 5mg, Sulphacetamide 60mg Dusting Powder?
What does Intasporin Dusting Powder 10gm contain?
What is Intasporin Dusting Powder 10gm used for?
Does Intasporin Dusting Powder 10gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹23.44
72% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.