Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 4%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Amoxicillin 600mg + Clavulanic Acid 42.9mg
You searched
Clavam ES Orange 600/42.9mg Oral Suspension 50ml
Alkem Laboratories Ltd.
Pack of 50 ml
₹211.88
₹4.24 / ml
Lower-priced equivalent
Mankind Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 50 ml
₹201.55MRP
₹4.03 / ml | 4% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Clavam ES Orange 600/42.9mg Oral Suspension 50ml | Moxikind CV ES Dry Syrup |
| Amoxicillin 600mg + Clavulanic Acid 42.9mg | Amoxicillin 600mg + Clavulanic Acid 42.9mg |
| Alkem Laboratories Ltd. | Mankind Pharmaceuticals Ltd. |
| Pack of 50 ml | Pack of 50 ml |
| ₹4.24 / ml | ₹4.03 / mlSave 4% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Clavam ES Orange 600/42.9mg Oral Suspension 50ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Moxikind CV ES Dry Syrup at ₹4.03 per ml against ₹4.24, 4% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Fightox ES 600/42.9mg Dry Syrup 50mlAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹3.77/ml · ₹188.50 for 50
- Moxikind CV ES Dry SyrupMankind Pharmaceuticals Ltd.₹4.03/ml · ₹201.55 for 50
Bactoclav ES 600/42.9mg Dry Syrup 60mlMicro Labs Ltd.₹3.52/ml · ₹210.90 for 60
Augmentin ES 600/42.9mg Oral Suspension 50mlGlaxo SmithKline Pharmaceuticals Ltd.₹4.61/ml · ₹230.39 for 50
More about Clavam ES Orange 600/42.9mg Oral Suspension 50ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Clavam ES Orange 600/42.9mg Oral Suspension 50ml?
What does Clavam ES Orange 600/42.9mg Oral Suspension 50ml contain?
What is Clavam ES Orange 600/42.9mg Oral Suspension 50ml used for?
Does Clavam ES Orange 600/42.9mg Oral Suspension 50ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹201.55
4% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.