Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 64%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Bacitracin 400IU + Neomycin 3400IU + Polymyxin B 5000IU
You searched
Nebasulf Ointment 5gm
Abbott Healthcare Pvt. Ltd.
Pack of 5 gm
₹49.00
₹9.80 / gm
Jan Aushadhi medicine
Neomycin 3400IU, Polymyxin B Sulfates 5000IU and Bacitracin Zinc 400IU Ophthalmic Ointment
PMBJK
Pack of 5 gm
₹17.53MRP
₹3.51 / gm | 64% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Nebasulf Ointment 5gm | Neomycin 3400IU, Polymyxin B Sulfates 5000IU and Bacitracin Zinc 400IU Ophthalmic Ointment |
| Bacitracin 400IU + Neomycin 3400IU + Polymyxin B 5000IU | Bacitracin 400IU + Neomycin 3400IU + Polymyxin B 5000IU |
| Abbott Healthcare Pvt. Ltd. | PMBJK |
| Pack of 5 gm | Pack of 5 gm |
| ₹9.80 / gm | ₹3.51 / gmSave 64% |
The Jan Aushadhi equivalent of Nebasulf Ointment 5gm is Neomycin 3400IU, Polymyxin B Sulfates 5000IU and Bacitracin Zinc 400IU Ophthalmic Ointment, with the same composition (Bacitracin 400IU + Neomycin 3400IU + Polymyxin B 5000IU): ₹3.51 per gm against ₹9.80, 64% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
Nebaspor OintmentIntas Pharmaceuticals Ltd.₹6.90/gm · ₹34.50 for 5- Bacitracin 400 IU, Neomycin 3400 IU and Polymyxin B 5000 IU Opthalmic OintmentPMBJK · +1 more pack₹4.88/gm · ₹48.75 for 10
Neosporin Ointment 10gmGlaxo SmithKline Pharmaceuticals Ltd. · +2 more packs₹13.57/gm · ₹135.70 for 10- Nexporin OintmentScott Edil Pharmacia Ltd.₹10.00/gm · ₹50.00 for 5
Nanzisporin Skin OintmentNanz Med Science Pharma Ltd.₹6.75/gm · ₹135.00 for 20
Nebazine Ointment 20gmAAA Pharma Trade Pvt. Ltd.₹5.97/gm · ₹119.35 for 20- Jisporin OintmentAja Life₹9.00/gm · ₹45.00 for 5
More about Nebasulf Ointment 5gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Nebasulf Ointment 5gm?
Is Neomycin 3400IU, Polymyxin B Sulfates 5000IU and Bacitracin Zinc 400IU Ophthalmic Ointment the same as Nebasulf Ointment 5gm?
Where can I buy Neomycin 3400IU, Polymyxin B Sulfates 5000IU and Bacitracin Zinc 400IU Ophthalmic Ointment?
What does Nebasulf Ointment 5gm contain?
What is Nebasulf Ointment 5gm used for?
Does Nebasulf Ointment 5gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹17.53
64% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.