Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 38%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Elemental Calcium (Calcium Citrate) 250mg + Vitamin D3 (Cholecalciferol) 125IU
You searched
Shelcal 250mg/125IU Syrup 200ml
Torrent Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 200 ml
₹155.05
₹0.78 / ml
Lower-priced equivalent
MDC Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 200 ml
₹95.00MRP
₹0.48 / ml | 38% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Shelcal 250mg/125IU Syrup 200ml | Calce Syrup |
| Elemental Calcium (Calcium Citrate) 250mg + Vitamin D3 (Cholecalciferol) 125IU | Elemental Calcium (Calcium Citrate) 250mg + Vitamin D3 (Cholecalciferol) 125IU |
| Torrent Pharmaceuticals Ltd. | MDC Pharmaceuticals Pvt. Ltd. |
| Pack of 200 ml | Pack of 200 ml |
| ₹0.78 / ml | ₹0.48 / mlSave 38% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Shelcal 250mg/125IU Syrup 200ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Calce Syrup at ₹0.48 per ml against ₹0.78, 38% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Cipcal 250mg/125IU Syrup 150mlCipla Ltd. · +1 more pack₹0.62/ml · ₹93.58 for 150
- Caltop SyrupLupin Ltd.₹0.16/ml · ₹32.26 for 200
- Calcinova Syrup 200mlGlaxo SmithKline Pharmaceuticals Ltd.₹0.23/ml · ₹45.75 for 200
- Veba SyrupBlue Cross Laboratories Ltd.₹0.25/ml · ₹49.23 for 200
- Calce SyrupMDC Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.48/ml · ₹95.00 for 200
- Afdical SyrupAnglo French Drugs & Industries Ltd.₹0.32/ml · ₹63.00 for 200
Calidex SyrupNeuro Pharma GmbH₹0.30/ml · ₹59.05 for 200
- Calrite SyrupZoticus Pharmaceuticals₹0.46/ml · ₹92.00 for 200
- Calmin Syrup 200 Syrup JK Biochem HealthJK Biochem Healthcare Pvt. Ltd.₹0.28/ml · ₹55.00 for 200
- Calmin Syrup 200 Syrup Trans PharmaTrans Pharmaceuticals₹0.50/ml · ₹99.00 for 200
More about Shelcal 250mg/125IU Syrup 200ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Shelcal 250mg/125IU Syrup 200ml?
What does Shelcal 250mg/125IU Syrup 200ml contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹95.00
38% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.