Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 72%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Clobetasol 0.05% w/w + Clotrimazole 1% w/w + Fusidic Acid 2% w/w
You searched
Propyderm NF Cream 10gm
Hegde and Hegde Pharmaceutical LLP
Pack of 10 gm
₹186.56
₹18.66 / gm
Lower-priced equivalent
Elliot Biotech Pvt. Ltd.
Pack of 10 gm
₹51.00MRP
₹5.10 / gm | 72% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Propyderm NF Cream 10gm | Fuber FC Cream |
| Clobetasol 0.05% w/w + Clotrimazole 1% w/w + Fusidic Acid 2% w/w | Clobetasol 0.05% w/w + Clotrimazole 1% w/w + Fusidic Acid 2% w/w |
| Hegde and Hegde Pharmaceutical LLP | Elliot Biotech Pvt. Ltd. |
| Pack of 10 gm | Pack of 10 gm |
| ₹18.66 / gm | ₹5.10 / gmSave 72% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Propyderm NF Cream 10gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Fuber FC Cream at ₹5.10 per gm against ₹18.66, 72% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Fusinol Plus Cream 15gmLeeford Healthcare Ltd.₹11.67/gm · ₹175.00 for 15
Panderm Super Cream 15gmMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹12.10/gm · ₹181.50 for 15- Flylin Plus CreamMaksun Biotech Pvt. Ltd.₹16.00/gm · ₹160.00 for 10
- Propyderm NF Cream 5gmHegde and Hegde Pharmaceutical LLP · +1 more pack₹16.40/gm · ₹82.00 for 5
- Dipsid-Plus CreamCure Tech SkInc.are₹13.20/gm · ₹132.00 for 10
Trikorium CreamGrandcure Healthcare Pvt. Ltd.₹9.95/gm · ₹99.50 for 10- Fuber FC CreamElliot Biotech Pvt. Ltd.₹5.10/gm · ₹51.00 for 10
Abronate F Cream 15gmLumaire Labs Pvt. Ltd.₹16.00/gm · ₹240.00 for 15- Rexiderm Plus CreamDermarex HealthCare India Pvt. Ltd.₹14.00/gm · ₹140.00 for 10
- Eumix CreamHyderabad Antibiotics₹12.50/gm · ₹125.00 for 10
More about Propyderm NF Cream 10gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Propyderm NF Cream 10gm?
What does Propyderm NF Cream 10gm contain?
What is Propyderm NF Cream 10gm used for?
Does Propyderm NF Cream 10gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹51.00
72% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.