Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 24%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Alpha Arbutin 1.5% w/w + Kojic Acid 2% w/w + Magnesium Hydroxide (Milk Of Magnesia) 1% w/w + Mulberry Extract 1% w/w + Tranexamic Acid 10% w/w + Vitamin E (Tocopheryl) 1% w/w
You searched
Anthocyn TX Cream 30gm
Alniche Life Sciences Pvt. Ltd.
Pack of 30 gm
₹658.90
₹21.96 / gm
Lower-priced equivalent
RxMascot Health Series Pvt. Ltd.
Pack of 15 gm
₹250.00MRP
₹16.67 / gm | 24% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Anthocyn TX Cream 30gm | Fixglow TX Cream |
| Alpha Arbutin 1.5% w/w + Kojic Acid 2% w/w + Magnesium Hydroxide (Milk Of Magnesia) 1% w/w + Mulberry Extract 1% w/w + Tranexamic Acid 10% w/w + Vitamin E (Tocopheryl) 1% w/w | Alpha Arbutin 1.5% w/w + Kojic Acid 2% w/w + Magnesium Hydroxide (Milk Of Magnesia) 1% w/w + Mulberry Extract 1% w/w + Tranexamic Acid 10% w/w + Vitamin E (Tocopheryl) 1% w/w |
| Alniche Life Sciences Pvt. Ltd. | Mascot Health Series Pvt. Ltd. |
| Pack of 30 gm | Pack of 15 gm |
| ₹21.96 / gm | ₹16.67 / gmSave 24% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Anthocyn TX Cream 30gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Fixglow TX Cream at ₹16.67 per gm against ₹21.96, 24% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Anthocyn TX Cream 15gmAlniche Life Sciences Pvt. Ltd.₹28.60/gm · ₹429.00 for 15
Tyrodin Cream 20gmCanixa Life Sciences Pvt. Ltd.₹20.40/gm · ₹408.00 for 20
Kojiplus-TX CreamOrganic Laboratories₹21.33/gm · ₹320.00 for 15
New Kromaglo Cream 20gmAmwill Healthcare₹21.25/gm · ₹425.00 for 20
Fixglow TX CreamMascot Health Series Pvt. Ltd.₹16.67/gm · ₹250.00 for 15- Melogena CreamDermacia Healthcare₹22.00/gm · ₹330.00 for 15
Melano TX Cream 15gmLa Pristine Bioceuticals Pvt. Ltd.₹27.60/gm · ₹414.00 for 15
Xinfine CreamVhl Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹17.00/gm · ₹340.00 for 20- Glucell TX CreamSenechio Pharma Pvt. Ltd. · +1 more pack₹19.98/gm · ₹999.00 for 50
- Isekk TX CreamEright Healthcare₹6.33/gm · ₹190.00 for 30
More about Anthocyn TX Cream 30gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Anthocyn TX Cream 30gm?
What does Anthocyn TX Cream 30gm contain?
What is Anthocyn TX Cream 30gm used for?
Does Anthocyn TX Cream 30gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹250.00
24% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.