Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 49%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Iron (Ferrous Ascorbate) 10mg + Vitamin B9 (Folic Acid) 100mcg
You searched
Ferium XT 10mg/100mcg Oral Drop 15ml
Emcure Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 15 ml
₹141.05
₹9.40 / ml
Lower-priced equivalent
Geofer XT 10mg/100mcg Drops 15ml
Striveo Healthcare Pvt. Ltd.
Pack of 15 ml
₹71.20MRP
₹4.75 / ml | 49% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Ferium XT 10mg/100mcg Oral Drop 15ml | Geofer XT 10mg/100mcg Drops 15ml |
| Iron (Ferrous Ascorbate) 10mg + Vitamin B9 (Folic Acid) 100mcg | Iron (Ferrous Ascorbate) 10mg + Vitamin B9 (Folic Acid) 100mcg |
| Emcure Pharmaceuticals Ltd. | Striveo Healthcare Pvt. Ltd. |
| Pack of 15 ml | Pack of 15 ml |
| ₹9.40 / ml | ₹4.75 / mlSave 49% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Ferium XT 10mg/100mcg Oral Drop 15ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Geofer XT 10mg/100mcg Drops 15ml at ₹4.75 per ml against ₹9.40, 49% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Cpink 10/100mcg Drop 15mlCipla Ltd.₹7.51/ml · ₹112.68 for 15
Ferivate 10mg/100mcg Drop 15mlLeeford Healthcare Ltd.₹4.33/ml · ₹65.00 for 15Ferikind 10mg/100mcg Drop 15mlMankind Pharmaceuticals Ltd.₹5.94/ml · ₹89.06 for 15
Feris DropsEris Lifesciences Ltd.₹4.66/ml · ₹69.87 for 15
Feronia XT 10mg/100mcg Drop 15mlZuventus Healthcare Ltd.₹9.40/ml · ₹141.05 for 15
- Irobate Oral DropsH & Care Inc.₹5.00/ml · ₹75.00 for 15
- Iromac XT DropTrumac Healthcare₹2.17/ml · ₹65.00 for 30
Raviron XT DropTalent India₹4.80/ml · ₹72.00 for 15
Befer Oral DropsBiological E Ltd.₹6.66/ml · ₹99.83 for 15
- FE Z XT DropMapra Laboratories Pvt. Ltd.₹5.59/ml · ₹83.85 for 15
More about Ferium XT 10mg/100mcg Oral Drop 15ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Ferium XT 10mg/100mcg Oral Drop 15ml?
What does Ferium XT 10mg/100mcg Oral Drop 15ml contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹71.20
49% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.