Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 79%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Cetirizine 2mg + Paracetamol (Acetaminophen) 125mg + Phenylephrine 5mg
You searched
Cheston Cold Suspension 60ml
Cipla Ltd.
Pack of 60 ml
₹67.50
₹1.13 / ml
Jan Aushadhi medicine
Paracetamol 125mg, Phenylephrine Hydrochloride 5mg and Cetirizine Dihydrochloride 2mg Suspension
PMBJK
Pack of 60 ml
₹14.07MRP
₹0.23 / ml | 79% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Cheston Cold Suspension 60ml | Paracetamol 125mg, Phenylephrine Hydrochloride 5mg and Cetirizine Dihydrochloride 2mg Suspension |
| Cetirizine 2mg + Paracetamol (Acetaminophen) 125mg + Phenylephrine 5mg | Cetirizine 2mg + Paracetamol (Acetaminophen) 125mg + Phenylephrine 5mg |
| Cipla Ltd. | PMBJK |
| Pack of 60 ml | Pack of 60 ml |
| ₹1.13 / ml | ₹0.23 / mlSave 79% |
The Jan Aushadhi equivalent of Cheston Cold Suspension 60ml is Paracetamol 125mg, Phenylephrine Hydrochloride 5mg and Cetirizine Dihydrochloride 2mg Suspension, with the same composition (Cetirizine 2mg + Paracetamol (Acetaminophen) 125mg + Phenylephrine 5mg): ₹0.23 per ml against ₹1.13, 79% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
- Paracetamol 125mg, Phenylephrine Hydrochloride 5mg and Cetirizine Dihydrochloride 2mg SuspensionPMBJK₹0.23/ml · ₹14.07 for 60
Gripcold-Plus Oral SuspensionOm Biotec₹1.03/ml · ₹62.00 for 60- Sarcold Oral SuspensionSarthi Life Sciences₹0.80/ml · ₹48.00 for 60
- Coldfree Plus Oral SuspensionSun Life Sciences Pvt. Ltd.₹0.75/ml · ₹45.00 for 60
Elly Cold Oral SuspensionZenni Pharmaceutical Pvt. Ltd.₹0.81/ml · ₹48.40 for 60- Spenomol-CP Oral Suspension StrawberryAffy Pharma Pvt. Ltd.₹0.82/ml · ₹49.00 for 60
- Quickcold & Flu Oral SuspensionIgniva Marketing Pvt. Ltd.₹1.08/ml · ₹65.00 for 60
Cemtamine Oral SuspensionMoon Rock Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.87/ml · ₹52.00 for 60
More about Cheston Cold Suspension 60ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Cheston Cold Suspension 60ml?
Is Paracetamol 125mg, Phenylephrine Hydrochloride 5mg and Cetirizine Dihydrochloride 2mg Suspension the same as Cheston Cold Suspension 60ml?
Where can I buy Paracetamol 125mg, Phenylephrine Hydrochloride 5mg and Cetirizine Dihydrochloride 2mg Suspension?
What does Cheston Cold Suspension 60ml contain?
What is Cheston Cold Suspension 60ml used for?
Does Cheston Cold Suspension 60ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹14.07
79% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.