Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 41%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Halobetasol 0.05% w/w + Salicylic Acid 3% w/w
You searched
Cortinix S Ointment 10gm
Phoenix Remedies Pvt. Ltd.
Pack of 10 gm
₹80.36
₹8.04 / gm
Lower-priced equivalent
Cannote Healthcare
Pack of 30 gm
₹140.00MRP
₹4.67 / gm | 41% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Cortinix S Ointment 10gm | Halocon S Ointment |
| Halobetasol 0.05% w/w + Salicylic Acid 3% w/w | Halobetasol 0.05% w/w + Salicylic Acid 3% w/w |
| Phoenix Remedies Pvt. Ltd. | Cannote Healthcare |
| Pack of 10 gm | Pack of 30 gm |
| ₹8.04 / gm | ₹4.67 / gmSave 41% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Cortinix S Ointment 10gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Halocon S Ointment at ₹4.67 per gm against ₹8.04, 41% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Halox S Ointment 10 OintmentSun Pharmaceutical Industries Ltd. · +2 more packs₹15.50/gm · ₹155.00 for 10
Halonova S Ointment 15gmTorrent Pharmaceuticals Ltd.₹14.97/gm · ₹224.60 for 15
Hevobet S Ointment 10gmLeeford Healthcare Ltd.₹8.90/gm · ₹89.00 for 10
Haloderm S OintmentMicro Labs Ltd.₹7.60/gm · ₹114.00 for 15Halovate S Ointment 15gmGlenmark Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹17.17/gm · ₹257.50 for 15
Ultravex S3 Ointment 15gmDr. Reddy's Laboratories Ltd. · +1 more pack₹15.38/gm · ₹230.63 for 15
Halotop S Ointment 30gmIpca Laboratories Ltd. · +1 more pack₹11.88/gm · ₹356.25 for 30- Habiccor S OintmentAlembic Pharmaceuticals Ltd.₹12.59/gm · ₹188.80 for 15
Halobet S Ointment 10gmAjanta Pharma Ltd. · +1 more pack₹12.00/gm · ₹120.00 for 10
Halostrol S Ointment 10gmEast West Pharma₹16.24/gm · ₹162.44 for 10
More about Cortinix S Ointment 10gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Cortinix S Ointment 10gm?
What does Cortinix S Ointment 10gm contain?
What is Cortinix S Ointment 10gm used for?
Does Cortinix S Ointment 10gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹140.00
41% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.