Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 21%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Brimonidine 0.15% w/v
You searched
Brimochek Eye Drop 5ml
Indoco Remedies Ltd.
Pack of 5 ml
₹215.00
₹43.00 / ml
Lower-priced equivalent
Cipla Ltd.
Pack of 5 ml
₹169.00MRP
₹33.80 / ml | 21% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Brimochek Eye Drop 5ml | Brimodin P Eye Drop |
| Brimonidine 0.15% w/v | Brimonidine 0.15% w/v |
| Indoco Remedies Ltd. | Cipla Ltd. |
| Pack of 5 ml | Pack of 5 ml |
| ₹43.00 / ml | ₹33.80 / mlSave 21% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Brimochek Eye Drop 5ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Brimodin P Eye Drop at ₹33.80 per ml against ₹43.00, 21% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Brimodin P Eye DropCipla Ltd. · +1 more pack₹33.80/ml · ₹169.00 for 5
- Globrim 0.15% Eye DropTorrent Pharmaceuticals Ltd.₹24.00/ml · ₹120.00 for 5
- Rimonid 0.15% Eye DropMicro Labs Ltd.₹32.00/ml · ₹160.00 for 5
- Rimoflo Eye DropIpca Laboratories Ltd.₹41.00/ml · ₹205.00 for 5
- Apbidin P 0.15% Eye DropAjanta Pharma Ltd.₹23.24/ml · ₹116.18 for 5
Duobrim LS Eye DropSenses Pharmaceuticals Ltd.₹18.00/ml · ₹90.00 for 5- Brimofine Eye DropCalix Healthcare₹22.86/ml · ₹114.28 for 5
- Alcon Brimo Eye DropAlcon Laboratories · +1 more pack₹57.00/ml · ₹285.00 for 5
- Breemol-Plus Eye DropIndiana Opthalmics₹23.94/ml · ₹119.70 for 5
- Arobrim Eye DropAromed Pharmaceuticals₹24.00/ml · ₹120.00 for 5
More about Brimochek Eye Drop 5ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Brimochek Eye Drop 5ml?
What does Brimochek Eye Drop 5ml contain?
What is Brimochek Eye Drop 5ml used for?
Does Brimochek Eye Drop 5ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹169.00
21% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.