Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 82%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Zoledronic acid 5mg
You searched
Aclasta 5mg Infusion 100ml
Novartis India Ltd.
Pack of 100 ml
₹20,492.00
₹204.92 / ml
Lower-priced equivalent
RxAlkem Laboratories Ltd.
Pack of 100 ml
₹3,657.50MRP
₹36.58 / ml | 82% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Aclasta 5mg Infusion 100ml | Gemdronic 5mg/100ml Injection |
| Zoledronic acid 5mg | Zoledronic acid 5mg |
| Novartis India Ltd. | Alkem Laboratories Ltd. |
| Pack of 100 ml | Pack of 100 ml |
| ₹204.92 / ml | ₹36.58 / mlSave 82% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Aclasta 5mg Infusion 100ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Gemdronic 5mg/100ml Injection at ₹36.58 per ml against ₹204.92, 82% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Zyrona 5mg/100ml InfusionSun Pharmaceutical Industries Ltd. · +1 more pack₹65.00/ml · ₹6,500.00 for 100
Rokfos Solution for InfusionCipla Ltd.₹45.35/ml · ₹4,535.04 for 100
Gemdronic 5mg/100ml InjectionAlkem Laboratories Ltd.₹36.58/ml · ₹3,657.50 for 100
Zolephos 5mg Infusion 100mlAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹39.93/ml · ₹3,993.00 for 100
Stoplos One 5mg Infusion 100mlZydus Cadila₹31.71/ml · ₹3,171.00 for 100- Newbona InfusionAkumentis Healthcare Ltd.₹38.00/ml · ₹3,800.00 for 100
- Vacosteo 5mg/100ml Infusion 100mlPanacea Biotec Pharma Ltd.₹29.15/ml · ₹2,915.00 for 100
Natzold 5mg Infusion 100mlNatco Pharma Ltd.₹29.90/ml · ₹2,990.00 for 100- Wellbone 5mg/100ml InfusionWanbury Ltd.₹29.99/ml · ₹2,999.00 for 100
- Zodnic InfusionH & I Critical Care₹45.76/ml · ₹4,575.75 for 100
More about Aclasta 5mg Infusion 100ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Aclasta 5mg Infusion 100ml?
What does Aclasta 5mg Infusion 100ml contain?
What is Aclasta 5mg Infusion 100ml used for?
Does Aclasta 5mg Infusion 100ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹3,657.50
82% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.