Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 29%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Doxofylline 100mg
You searched
Freefil 100mg Syrup 60ml
Fourrts India Laboratories Pvt. Ltd.
Pack of 60 ml
₹61.00
₹1.02 / ml
Lower-priced equivalent
Anglo French Drugs & Industries Ltd.
Pack of 100 ml
₹72.12MRP
₹0.72 / ml | 29% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Freefil 100mg Syrup 60ml | Codofyline 100mg Syrup |
| Doxofylline 100mg | Doxofylline 100mg |
| Fourrts India Laboratories Pvt. Ltd. | Anglo French Drugs & Industries Ltd. |
| Pack of 60 ml | Pack of 100 ml |
| ₹1.02 / ml | ₹0.72 / mlSave 29% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Freefil 100mg Syrup 60ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Codofyline 100mg Syrup at ₹0.72 per ml against ₹1.02, 29% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- RYNAZMA 100 MG SYRUPSun Pharmaceutical Industries Ltd. · +1 more pack₹1.40/ml · ₹84.00 for 60
- Zordox 100mg SyrupCipla Ltd.₹0.61/ml · ₹61.00 for 100
- Doxfree 100mg SyrupTorrent Pharmaceuticals Ltd.₹0.92/ml · ₹55.00 for 60
- Doxiflo 100mg SyrupLupin Ltd.₹0.58/ml · ₹57.68 for 100
Duphill 100mg Syrup 100mlLeeford Healthcare Ltd.₹0.80/ml · ₹80.00 for 100- DOXOLIN 100 MG SYRUPZydus Cadila₹0.65/ml · ₹65.00 for 100
- Doxoril 100mg SyrupMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.61/ml · ₹61.00 for 100
- Doxovent 100mg Syrup 60mlGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹0.29/ml · ₹17.25 for 60
- Doxobid SyrupDr. Reddy's Laboratories Ltd.₹1.28/ml · ₹77.00 for 60
- Doxomax 100mg SyrupAristo Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.69/ml · ₹41.19 for 60
More about Freefil 100mg Syrup 60ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Freefil 100mg Syrup 60ml?
What does Freefil 100mg Syrup 60ml contain?
What is Freefil 100mg Syrup 60ml used for?
Does Freefil 100mg Syrup 60ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹72.12
29% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.