Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Alight Eye Drop 10ml
Leeford Healthcare Ltd.
₹12.18MRP(₹1.22 per ml)
Pack of 10 ml
What is inside
- Sulfacetamide20% w/v
No Jan Aushadhi equivalent mapped yet. A gap on our side, not proof none exists. Ask your pharmacist.
Alight Eye Drop 10ml contains Sulfacetamide 20% w/v. We have not mapped a Jan Aushadhi equivalent for it yet.
Other brands with the same salts
- Ocu Sulf Eye DropCipla Ltd.₹0.99/ml · ₹9.93 for 10
- Andremide 20% Eye DropIntas Pharmaceuticals Ltd.₹1.85/ml · ₹18.46 for 10
- Setride 20% Eye DropWockhardt Ltd.₹2.10/ml · ₹21.00 for 10
- Scarmide 20% Eye Drop 10mlOscar Remedies Pvt. Ltd.₹1.80/ml · ₹18.00 for 10
Locula 20% Eye Drop 10mlEast India Pharmaceutical Works Ltd.₹3.30/ml · ₹33.00 for 10- Paristin Eye Drop 0.2Biomedica International₹1.74/ml · ₹17.40 for 10
- Alektra 20% Eye Drop 10mlZytras Life Sciences₹2.10/ml · ₹21.00 for 10
More about Alight Eye Drop 10ml
About
Uses
Questions people ask
What does Alight Eye Drop 10ml contain?
What is Alight Eye Drop 10ml used for?
Does Alight Eye Drop 10ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.