Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Silver Ice Plus Cream
Bindlysh Biotec Ltd.
₹47.00MRP(₹1.88 per gm)
Pack of 25 gm
What is inside
- Chlorhexidine Gluconate0.2% w/w
- Silver Sulfadiazine1% w/w
No Jan Aushadhi equivalent mapped yet. A gap on our side, not proof none exists. Ask your pharmacist.
Silver Ice Plus Cream contains Chlorhexidine Gluconate 0.2% w/w + Silver Sulfadiazine 1% w/w. We have not mapped a Jan Aushadhi equivalent for it yet.
Other brands with the same salts
Burnhit Cream 500 CreamCare Formulation Labs Pvt. Ltd. · +1 more pack₹1.50/gm · ₹750.00 for 500- Burn Nil CreamScott Edil Pharmacia Ltd.₹4.00/gm · ₹60.00 for 15
- Alorex Cream 20gmManeesh Pharmaceuticals Ltd.₹3.02/gm · ₹60.35 for 20
- Silhexa CreamWin-medicare Pvt. Ltd.₹0.74/gm · ₹14.70 for 20
- Burn-Om CreamOm Biotec₹7.33/gm · ₹110.00 for 15
- Cool Burn CreamRishab Healthcare pvt. Ltd.₹1.75/gm · ₹350.00 for 200
Burnease 0.2/1% Cream 15gmWings Biotech Ltd.₹16.19/gm · ₹242.81 for 15- AG X Cream 10gmKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd.₹2.24/gm · ₹22.36 for 10
- Silvorest CreamSunrest Life Science₹4.00/gm · ₹60.00 for 15
- Silvasia-C 15gm CreamWillow Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹2.13/gm · ₹32.00 for 15
More about Silver Ice Plus Cream
About
Uses
Questions people ask
What does Silver Ice Plus Cream contain?
What is Silver Ice Plus Cream used for?
Does Silver Ice Plus Cream need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.