Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 41%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Clobetasol 0.05% w/w + Miconazole 2% w/w + Neomycin 0.5% w/w
You searched
Gevate NC Cream 15gm
GMH Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 15 gm
₹62.00
₹4.13 / gm
Lower-priced equivalent
RxDivine Lifecare Pvt. Ltd.
Pack of 15 gm
₹36.50MRP
₹2.43 / gm | 41% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Gevate NC Cream 15gm | Diclob NM Cream |
| Clobetasol 0.05% w/w + Miconazole 2% w/w + Neomycin 0.5% w/w | Clobetasol 0.05% w/w + Miconazole 2% w/w + Neomycin 0.5% w/w |
| GMH Pharmaceuticals Pvt. Ltd. | Divine Lifecare Pvt. Ltd. |
| Pack of 15 gm | Pack of 15 gm |
| ₹4.13 / gm | ₹2.43 / gmSave 41% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Gevate NC Cream 15gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Diclob NM Cream at ₹2.43 per gm against ₹4.13, 41% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Four Derm AF Cream 5 CreamCipla Ltd.₹11.34/gm · ₹56.70 for 5- Clobetas GM CreamIntas Pharmaceuticals Ltd.₹5.40/gm · ₹54.00 for 10
Dermikem OC Plus Cream 15gmAlkem Laboratories Ltd. · +3 more packs₹6.88/gm · ₹103.13 for 15
Lobate GM Neo Cream 10gmAbbott Healthcare Pvt. Ltd. · +3 more packs₹7.92/gm · ₹79.20 for 10- Lucobet GM CreamLupin Ltd. · +1 more pack₹7.48/gm · ₹74.80 for 10
- Cantop gm CreamMicro Labs Ltd.₹3.95/gm · ₹39.45 for 10
Panderm + + Cream 15gmMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹7.35/gm · ₹110.25 for 15
Dermaday GM Cream 10gmGlenmark Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹6.55/gm · ₹65.50 for 10- Clobedoc GM CreamDr. Morepen Ltd. · +1 more pack₹7.70/gm · ₹77.00 for 10
- Cloviva NM CreamIkon Remedies Pvt. Ltd.₹5.25/gm · ₹78.70 for 15
More about Gevate NC Cream 15gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Gevate NC Cream 15gm?
What does Gevate NC Cream 15gm contain?
What is Gevate NC Cream 15gm used for?
Does Gevate NC Cream 15gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹36.50
41% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.