Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 2%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Insulin Isophane 40IU
You searched
Insugen-N 40IU/ml Injection 10ml
Biocon
Pack of 10 ml
₹181.09
₹18.11 / ml
Lower-priced equivalent
RxHuminsulin N (40 IU/ml) (1*10ml Vial)
Eli Lilly and Company India Pvt. Ltd.
Pack of 10 ml
₹177.00MRP
₹17.70 / ml | 2% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Insugen-N 40IU/ml Injection 10ml | Huminsulin N (40 IU/ml) (1*10ml Vial) |
| Insulin Isophane 40IU | Insulin Isophane 40IU |
| Biocon | Eli Lilly and Company India Pvt. Ltd. |
| Pack of 10 ml | Pack of 10 ml |
| ₹18.11 / ml | ₹17.70 / mlSave 2% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Insugen-N 40IU/ml Injection 10ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Huminsulin N (40 IU/ml) (1*10ml Vial) at ₹17.70 per ml against ₹18.11, 2% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Insucare N (40 IU/ml) (1*10ml Vial)Sun Pharmaceutical Industries Ltd. · +1 more pack₹14.43/ml · ₹144.33 for 10
Lupisulin N (40 IU/ml) (1*10ml Vial)Lupin Ltd.₹18.14/ml · ₹181.35 for 10- Humanext N (40 IU/ml) (1*10ml Vial)Cadila Healthcare Ltd.₹15.23/ml · ₹152.25 for 10
Wosulin N (40 IU/ml) Vial 1X10mlWockhardt Ltd. · +2 more packs₹15.91/ml · ₹159.08 for 10Xsulin N (40 IU/ml) (1*10ml Vial)Eris Lifesciences Ltd.₹18.14/ml · ₹181.39 for 10
- Univia N (40 IU/ml) (1*10ml Vial) 10mlPfizer Ltd.₹14.57/ml · ₹145.66 for 10
- Longact (40 IU/ml) (1*10ml Vial)USV Ltd.₹7.28/ml · ₹72.78 for 10
Insuman Basal (40 IU/ml) (1*10ml Vial)Sanofi India Ltd.₹14.01/ml · ₹140.07 for 10- Recosulin N (40 IU/ml) (1*10ml Vial)Shreya Life Sciences Pvt. Ltd.₹14.07/ml · ₹140.70 for 10
Huminsulin N (40 IU/ml) (1*10ml Vial)Eli Lilly and Company India Pvt. Ltd. · +1 more pack₹17.70/ml · ₹177.00 for 10
More about Insugen-N 40IU/ml Injection 10ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Insugen-N 40IU/ml Injection 10ml?
What does Insugen-N 40IU/ml Injection 10ml contain?
What is Insugen-N 40IU/ml Injection 10ml used for?
Does Insugen-N 40IU/ml Injection 10ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹177.00
2% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.