Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 25%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Fluticasone Propionate 0.005% w/w + Mupirocin 2% w/w
You searched
Mupifin F Ointment 5gm
Fourrts India Laboratories Pvt. Ltd.
Pack of 5 gm
₹97.00
₹19.40 / gm
Lower-priced equivalent
Ochoa Laboratories Ltd.
Pack of 5 gm
₹72.11MRP
₹14.42 / gm | 25% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Mupifin F Ointment 5gm | Lutica M Ointment |
| Fluticasone Propionate 0.005% w/w + Mupirocin 2% w/w | Fluticasone Propionate 0.005% w/w + Mupirocin 2% w/w |
| Fourrts India Laboratories Pvt. Ltd. | Ochoa Laboratories Ltd. |
| Pack of 5 gm | Pack of 5 gm |
| ₹19.40 / gm | ₹14.42 / gmSave 25% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Mupifin F Ointment 5gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Lutica M Ointment at ₹14.42 per gm against ₹19.40, 25% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Supirocin F Ointment 10gmGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹19.55/gm · ₹195.47 for 10
Cormuzik OintmentAlembic Pharmaceuticals Ltd.₹25.20/gm · ₹252.00 for 10
Mupiheal F Ointment 10gmHealing Pharma India Pvt. Ltd.₹20.06/gm · ₹200.62 for 10
Flutibact Ointment 10gmGlaxo SmithKline Pharmaceuticals Ltd.₹24.35/gm · ₹243.49 for 10
Mupiron-F OintmentAgron Remedies Pvt. Ltd.₹17.50/gm · ₹175.00 for 10- Mupricon FM OintmentIndchemie Health Specialities Pvt. Ltd.₹15.38/gm · ₹76.92 for 5
- Muply F OintmentBrinton Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹17.95/gm · ₹179.50 for 10
FM Derma OintmentNuLife Pharmaceuticals₹28.00/gm · ₹280.00 for 10- Lutica M OintmentOchoa Laboratories Ltd.₹14.42/gm · ₹72.11 for 5
- Dermurex-F OintmentRytus Therapeutics Ltd.₹16.60/gm · ₹83.00 for 5
More about Mupifin F Ointment 5gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Mupifin F Ointment 5gm?
What does Mupifin F Ointment 5gm contain?
What is Mupifin F Ointment 5gm used for?
Does Mupifin F Ointment 5gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹72.11
25% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.