Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 25%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ambroxol 30mg + Levocetirizine 5mg
You searched
Ambicet 5/30mg Syrup 60ml
Ind Swift Laboratories Ltd.
Pack of 60 ml
₹43.17
₹0.72 / ml
Lower-priced equivalent
Tan Therapeuticss
Pack of 60 ml
₹32.00MRP
₹0.53 / ml | 25% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Ambicet 5/30mg Syrup 60ml | Levotan Syrup |
| Ambroxol 30mg + Levocetirizine 5mg | Ambroxol 30mg + Levocetirizine 5mg |
| Ind Swift Laboratories Ltd. | Tan Therapeuticss |
| Pack of 60 ml | Pack of 60 ml |
| ₹0.72 / ml | ₹0.53 / mlSave 25% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Ambicet 5/30mg Syrup 60ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Levotan Syrup at ₹0.53 per ml against ₹0.72, 25% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Xyzal A 5 mg/30 mg SyrupDr. Reddy's Laboratories Ltd.₹1.56/ml · ₹93.50 for 60
- Deall A Syrup 60mlGenesis Biotech Inc.₹0.63/ml · ₹38.00 for 60
- Oox LC 30/5mg Syrup 60mlAamorb Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.65/ml · ₹38.83 for 60
- Letira AM SyrupNemi Pharmaceuticles₹0.70/ml · ₹70.00 for 100
- Livocet AM SyrupUniversal Micro Sciences₹1.00/ml · ₹60.00 for 60
- Lodiday A SyrupAnant Remedies₹1.16/ml · ₹116.00 for 100
- Lycit A SyrupUniphar Biotech Pvt. Ltd.₹0.85/ml · ₹85.00 for 100
- Lorent A SyrupAstronia Life Sciences₹1.12/ml · ₹67.00 for 60
- Italy AX SyrupHealthkind Labs Pvt. Ltd.₹0.80/ml · ₹48.00 for 60
- Cetdor AL SyrupDorphyll Healthcare₹0.82/ml · ₹49.00 for 60
More about Ambicet 5/30mg Syrup 60ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Ambicet 5/30mg Syrup 60ml?
What does Ambicet 5/30mg Syrup 60ml contain?
What is Ambicet 5/30mg Syrup 60ml used for?
Does Ambicet 5/30mg Syrup 60ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹32.00
25% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.