Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 25%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Sorbitol 7150mg + Tricholine Citrate 550mg
You searched
Livest Syrup 200ml
Galpha Laboratories Ltd.
Pack of 200 ml
₹107.80
₹0.54 / ml
Lower-priced equivalent
Sanjivani Parenteral Ltd.
Pack of 200 ml
₹80.35MRP
₹0.40 / ml | 25% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Livest Syrup 200ml | Livercool Syrup |
| Sorbitol 7150mg + Tricholine Citrate 550mg | Sorbitol 7150mg + Tricholine Citrate 550mg |
| Galpha Laboratories Ltd. | Sanjivani Parenteral Ltd. |
| Pack of 200 ml | Pack of 200 ml |
| ₹0.54 / ml | ₹0.40 / mlSave 25% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Livest Syrup 200ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Livercool Syrup at ₹0.40 per ml against ₹0.54, 25% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Tryliv Boost Syrup Sugar FreeLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹1.25/ml · ₹250.00 for 200
Liverich 0.55gm Syrup 200mlDr. Morepen Ltd.₹0.79/ml · ₹158.00 for 200
- Sarbimed SyrupMedley Pharmaceuticals₹0.48/ml · ₹95.00 for 200
- Tifliv Syrup 7150/550mg Delicious Pineapple 200mlPositif Life sciences₹0.36/ml · ₹72.00 for 200
- Trisotis SyrupAtlantis Formulations Pvt. Ltd.₹0.50/ml · ₹100.00 for 200
- Enilotal SyrupMediyork Pharma Pvt. Ltd.₹0.63/ml · ₹125.00 for 200
- Ucopeptin S SyrupSmayan Healthcare Pvt. Ltd.₹0.53/ml · ₹105.00 for 200
Sorbiline 0.55/7.15gm Syrup 100mlFranco-Indian Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹1.15/ml · ₹114.84 for 100- Colibital SyrupHi-Cure Biotech₹0.63/ml · ₹125.00 for 200
- Soliv SyrupMediwin Pharmaceuticals₹0.35/ml · ₹70.00 for 200
More about Livest Syrup 200ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Livest Syrup 200ml?
What does Livest Syrup 200ml contain?
What is Livest Syrup 200ml used for?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹80.35
25% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.