Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 10%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Furosemide 10mg
You searched
Furene 10mg Injection
Tribhawan Injectables
Pack of 2 ml
₹3.15
₹1.58 / ml
Jan Aushadhi medicine
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Furene 10mg Injection | Frusemide Injection IP 10 mg per ml |
| Furosemide 10mg | Furosemide 10mg |
| Tribhawan Injectables | PMBJK |
| Pack of 2 ml | Pack of 2 ml |
| ₹1.58 / ml | ₹1.41 / mlSave 10% |
The Jan Aushadhi equivalent of Furene 10mg Injection is Frusemide Injection IP 10 mg per ml, with the same composition (Furosemide 10mg): ₹1.41 per ml against ₹1.58, 10% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
- Urix 10mg/ml InjectionIntas Pharmaceuticals Ltd.₹1.48/ml · ₹2.95 for 2
- Frusemide Injection IP 10 mg per mlPMBJK₹1.41/ml · ₹2.81 for 2
- Lasipen 10mg Injection 2mlDr. Morepen Ltd.₹1.80/ml · ₹3.60 for 2
Lasix 10mg Ampoule Injection 4mlEmcure Pharmaceuticals Ltd.₹23.44/ml · ₹93.75 for 4- Tesix 10mg InjectionTamman Titoe Pharma Pvt. Ltd.₹1.75/ml · ₹3.50 for 2
- Furofav 10mg InjectionFavnox Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹2.30/ml · ₹4.60 for 2
- Lasarc 10mg InjectionArco Lifesciences₹12.50/ml · ₹25.00 for 2
Lasibrace InjectionWembrace Biopharma Pvt. Ltd.₹3.07/ml · ₹12.28 for 4
Flasix 4ML InjectionBiosam Life Science Pvt. Ltd.₹3.35/ml · ₹13.40 for 4
More about Furene 10mg Injection
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Furene 10mg Injection?
Is Frusemide Injection IP 10 mg per ml the same as Furene 10mg Injection?
Where can I buy Frusemide Injection IP 10 mg per ml?
What does Furene 10mg Injection contain?
What is Furene 10mg Injection used for?
Does Furene 10mg Injection need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹2.81
10% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.