Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 33%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Nitroglycerin 25mg
You searched
Osnitro 25mg Injection 5ml
Oscar Remedies Pvt. Ltd.
Pack of 5 ml
₹56.00
₹11.20 / ml
Lower-priced equivalent
Vhb Life Sciences Inc.
Pack of 5 ml
₹37.50MRP
₹7.50 / ml | 33% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Osnitro 25mg Injection 5ml | Nig 25mg Injection |
| Nitroglycerin 25mg | Nitroglycerin 25mg |
| Oscar Remedies Pvt. Ltd. | Vhb Life Sciences Inc. |
| Pack of 5 ml | Pack of 5 ml |
| ₹11.20 / ml | ₹7.50 / mlSave 33% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Osnitro 25mg Injection 5ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Nig 25mg Injection at ₹7.50 per ml against ₹11.20, 33% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Nitroject 25mg InjectionSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹13.20/ml · ₹66.00 for 5
- Nitroplus 25mg InjectionNeon Laboratories Ltd.₹6.92/ml · ₹34.60 for 5
- Nitrocin 25mg InjectionSamarth Life Sciences Pvt. Ltd.₹7.36/ml · ₹36.81 for 5
- Nitroglyn 25mg InjectionUnited Biotech Pvt. Ltd.₹10.50/ml · ₹52.50 for 5
- Nig 25mg InjectionVhb Life Sciences Inc.₹7.50/ml · ₹37.50 for 5
- Nitronir 25mg InjectionAishwarya Healthcare₹7.00/ml · ₹35.00 for 5
- Nitrovir 25mg InjectionChandra Bhagat Pharma Pvt. Ltd.₹5.20/ml · ₹26.00 for 5
- Enteegee 25mg Injection 5mlAAA Pharma Trade Pvt. Ltd.₹14.00/ml · ₹70.00 for 5
- Nitrovil 25mg InjectionZanetaz Medicorp₹8.40/ml · ₹42.00 for 5
- Nitrogine InjectionNew Medicon Pharma Labs Pvt. Ltd.₹18.00/ml · ₹90.00 for 5
More about Osnitro 25mg Injection 5ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Osnitro 25mg Injection 5ml?
What does Osnitro 25mg Injection 5ml contain?
Does Osnitro 25mg Injection 5ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹37.50
33% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.