Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 24%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Nimesulide 50mg
You searched
Nimosh 50mg Suspension 60ml
Osho Pharma Pvt. Ltd.
Pack of 60 ml
₹26.00
₹0.43 / ml
Lower-priced equivalent
Biochem Pharmaceutical Industries
Pack of 60 ml
₹19.75MRP
₹0.33 / ml | 24% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Nimosh 50mg Suspension 60ml | Biogesic 50mg Suspension |
| Nimesulide 50mg | Nimesulide 50mg |
| Osho Pharma Pvt. Ltd. | Biochem Pharmaceutical Industries |
| Pack of 60 ml | Pack of 60 ml |
| ₹0.43 / ml | ₹0.33 / mlSave 24% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Nimosh 50mg Suspension 60ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Biogesic 50mg Suspension at ₹0.33 per ml against ₹0.43, 24% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Zega 50mg SuspensionSun Pharmaceutical Industries Ltd. · +1 more pack₹0.26/ml · ₹15.43 for 60
- Nicip 50mg SuspensionCipla Ltd. · +1 more pack₹0.21/ml · ₹12.50 for 60
- Pyrimide 50mg SuspensionAlkem Laboratories Ltd.₹0.21/ml · ₹12.48 for 60
- Orthobid 50mg Suspension 60mlAbbott Healthcare Pvt. Ltd. · +1 more pack₹0.25/ml · ₹15.10 for 60
- Nimfast 50mg SuspensionZydus Cadila · +1 more pack₹0.33/ml · ₹19.88 for 60
- Nimitis 50mg Suspension 60mlGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹0.13/ml · ₹7.50 for 60
- Nilide 50mg SuspensionCadila Healthcare Ltd.₹0.31/ml · ₹18.73 for 60
- Nimica 50mg Oral SuspensionIpca Laboratories Ltd.₹2.54/ml · ₹76.18 for 30
- Nimegesic Oral 50mg SuspensionAlembic Pharmaceuticals Ltd.₹0.37/ml · ₹11.06 for 30
- Nimutal 50mg SuspensionElder Pharmaceuticals Ltd.₹0.25/ml · ₹15.12 for 60
More about Nimosh 50mg Suspension 60ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Nimosh 50mg Suspension 60ml?
What does Nimosh 50mg Suspension 60ml contain?
What is Nimosh 50mg Suspension 60ml used for?
Does Nimosh 50mg Suspension 60ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹19.75
24% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.