Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Fexim DS 50mg Syrup 30ml
Admac Pharma Ltd.
₹48.85MRP(₹1.63 per ml)
Pack of 30 ml
What is inside
- Cefixime50mg
No Jan Aushadhi equivalent mapped yet. A gap on our side, not proof none exists. Ask your pharmacist.
Fexim DS 50mg Syrup 30ml contains Cefixime 50mg. We have not mapped a Jan Aushadhi equivalent for it yet.
Other brands with the same salts
- Cefix 50mg SyrupCipla Ltd.₹2.75/ml · ₹82.50 for 30
- Cefintas 50mg SyrupIntas Pharmaceuticals Ltd.₹1.60/ml · ₹48.00 for 30
Taxim O Orange And Lemon Flavour Dry Syrup 30mlAlkem Laboratories Ltd.₹1.82/ml · ₹54.62 for 30- Cefmost 50mg SyrupTorrent Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹1.52/ml · ₹45.71 for 30
Ximeceff 50mg SyrupLupin Ltd. · +1 more pack₹1.60/ml · ₹47.95 for 30- Cefitaxe 50mg SyrupLeeford Healthcare Ltd.₹1.81/ml · ₹54.40 for 30
- Cefix SyrupZydus Cadila₹1.41/ml · ₹42.21 for 30
- Myfexim O 50mg SyrupMankind Pharmaceuticals Ltd.₹2.07/ml · ₹62.00 for 30
- Alcef O 50mg Syrup 30mlMicro Labs Ltd. · +2 more packs₹1.93/ml · ₹58.00 for 30
- Cefym O 50mg SyrupDr. Morepen Ltd. · +1 more pack₹1.80/ml · ₹54.00 for 30
More about Fexim DS 50mg Syrup 30ml
About
Uses
Questions people ask
What does Fexim DS 50mg Syrup 30ml contain?
What is Fexim DS 50mg Syrup 30ml used for?
Does Fexim DS 50mg Syrup 30ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.