Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 16%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Chlorpheniramine Maleate 2mg + Menthol 1mg + Paracetamol (Acetaminophen) 250mg + Phenylephrine 5mg + Sodium Citrate 60mg
You searched
Oreskold Oral Suspension 60ml
Parul Healthcare Pvt. Ltd.
Pack of 60 ml
₹67.00
₹1.12 / ml
Lower-priced equivalent
Kenrox Healthcare Pvt. Ltd.
Pack of 60 ml
₹56.00MRP
₹0.93 / ml | 16% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Oreskold Oral Suspension 60ml | Dgcold DS Oral Suspension |
| Chlorpheniramine Maleate 2mg + Menthol 1mg + Paracetamol (Acetaminophen) 250mg + Phenylephrine 5mg + Sodium Citrate 60mg | Chlorpheniramine Maleate 2mg + Menthol 1mg + Paracetamol (Acetaminophen) 250mg + Phenylephrine 5mg + Sodium Citrate 60mg |
| Parul Healthcare Pvt. Ltd. | Kenrox Healthcare Pvt. Ltd. |
| Pack of 60 ml | Pack of 60 ml |
| ₹1.12 / ml | ₹0.93 / mlSave 16% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Oreskold Oral Suspension 60ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Dgcold DS Oral Suspension at ₹0.93 per ml against ₹1.12, 16% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Histroy Plus Oral SuspensionTroikaa Pharmaceuticals Ltd.₹1.08/ml · ₹65.00 for 60
- Knolcold Plus Suspension 60mlKnoll Pharmaceuticals Ltd.₹1.09/ml · ₹65.50 for 60
Sinarest Plus Oral Suspension 75mlCentaur Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹1.85/ml · ₹138.99 for 75- Frionil Plus Oral SuspensionWerke Healthcare₹1.00/ml · ₹60.00 for 60
- Vatcold Plus Oral SuspensionAsvins Lifecare₹1.08/ml · ₹65.00 for 60
- Metcold-DS Oral SuspensionMedishri Healthcare₹0.75/ml · ₹45.00 for 60
- Nozolev Oral SuspensionIntra Life Pvt. Ltd.₹0.82/ml · ₹49.00 for 60
- Nt Frost Oral SuspensionChemross Lifesciences₹1.37/ml · ₹82.00 for 60
- Yuvpar Cold DS Oral SuspensionYuventis Pharmaceuticals₹1.13/ml · ₹68.00 for 60
- Nozy-DS Oral SuspensionOlamic Healthcare₹1.10/ml · ₹66.00 for 60
More about Oreskold Oral Suspension 60ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Oreskold Oral Suspension 60ml?
What does Oreskold Oral Suspension 60ml contain?
What is Oreskold Oral Suspension 60ml used for?
Does Oreskold Oral Suspension 60ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹56.00
16% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.