Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 7%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Acne Soap
You searched
Lucozit 1% Soap
Zither Pharmaceutical Pvt. Ltd.
Pack of 75 gm
₹225.00
₹3.00 / gm
Lower-priced equivalent
A. Menarini India Pvt. Ltd.
Pack of 75 gm
₹209.11MRP
₹2.79 / gm | 7% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Lucozit 1% Soap | Glyaha Koj Soap 75gm |
| Acne Soap | Acne Soap |
| Zither Pharmaceutical Pvt. Ltd. | A. Menarini India Pvt. Ltd. |
| Pack of 75 gm | Pack of 75 gm |
| ₹3.00 / gm | ₹2.79 / gmSave 7% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Lucozit 1% Soap is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Glyaha Koj Soap 75gm at ₹2.79 per gm against ₹3.00, 7% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Acnetoin Soap 75gmLeeford Healthcare Ltd.₹1.13/gm · ₹85.00 for 75Dr. Morepen Burnol+ Soap (75gm Each)Dr. Morepen Ltd. · +1 more pack₹30.00/gm · ₹240.00 for 8
Kozicare Plus Skin Lightening Soap (75gm Each) 9 SoapWest-Coast Pharmaceutical Works Ltd.₹125.00/gm · ₹1,125.00 for 9
Perobar 2.5% Cleansing Bar 75gmAjanta Pharma Ltd.₹2.23/gm · ₹167.00 for 75
Glyaha Koj Soap 75gmA. Menarini India Pvt. Ltd.₹2.79/gm · ₹209.11 for 75
Dermadew Acne Soap 75gmHegde and Hegde Pharmaceutical LLP · +1 more pack₹2.35/gm · ₹176.19 for 75
Dewmoist Soap 75gmAmwill Healthcare₹1.66/gm · ₹124.58 for 75
Ethiglo Soap 75gmEthinext Pharma₹1.31/gm · ₹97.88 for 75Curatio Tedibar Bathing Bar (100gm Each) 1 SoapCuratio Healthcare India Pvt. Ltd.₹215.00/gm · ₹215.00 for 1
More about Lucozit 1% Soap
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Lucozit 1% Soap?
What does Lucozit 1% Soap contain?
What is Lucozit 1% Soap used for?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹209.11
7% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.