Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 8%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Avibactam 500mg + Ceftazidime 2000mg
You searched
Zeftabac 2000/500mg Injection 20ml
Lupin Ltd.
Pack of 20 ml
₹4,640.63
₹232.03 / ml
Lower-priced equivalent
RxUnifaith Biotech Pvt. Ltd.
Pack of 20 ml
₹4,226.00MRP
₹211.30 / ml | 8% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Zeftabac 2000/500mg Injection 20ml | Threezid-AV Injection |
| Avibactam 500mg + Ceftazidime 2000mg | Avibactam 500mg + Ceftazidime 2000mg |
| Lupin Ltd. | Unifaith Biotech Pvt. Ltd. |
| Pack of 20 ml | Pack of 20 ml |
| ₹232.03 / ml | ₹211.30 / mlSave 8% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Zeftabac 2000/500mg Injection 20ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Threezid-AV Injection at ₹211.30 per ml against ₹232.03, 8% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Zilias 2000mg/500mg InjectionIntas Pharmaceuticals Ltd.₹135.00/ml · ₹2,700.00 for 20
- Tazim 500/2000mg Injection 2.5mlAlkem Laboratories Ltd.₹1,012.50/ml · ₹2,531.25 for 2.5
- Zycefta 2000mg/500mg InjectionZydus Cadila₹250.40/ml · ₹5,008.00 for 20
- Cefactiv 2000/500mg Injection 1sGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹250.05/ml · ₹5,001.00 for 20
Ceftahet AV 500/2000mg Vial Injection 2.5mlHetero Healthcare Ltd.₹989.07/ml · ₹1,978.13 for 2- Tivibact 2000mg/500mg InjectionZuventus Healthcare Ltd.₹115.00/ml · ₹2,300.00 for 20
- Cazavi 2000mg/500mg InjectionNatco Pharma Ltd.₹95.00/ml · ₹1,900.00 for 20
- Cavim 2000mg/500mg InjectionGufic Bioscience Ltd.₹279.50/ml · ₹5,590.00 for 20
- Zevtaz Injection 2000/500mg 1sProtech Telelinks₹121.50/ml · ₹2,430.00 for 20
- Avictum 2000/500mg Injection 1sAAA Pharma Trade Pvt. Ltd.₹272.35/ml · ₹5,447.00 for 20
More about Zeftabac 2000/500mg Injection 20ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Zeftabac 2000/500mg Injection 20ml?
What does Zeftabac 2000/500mg Injection 20ml contain?
What is Zeftabac 2000/500mg Injection 20ml used for?
Does Zeftabac 2000/500mg Injection 20ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹4,226.00
8% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.