Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 17%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Dimethicone (Simethicone) 20mg + Magaldrate 400mg + Oxetacaine 10mg
You searched
Acigul O 20/400/10mg Oral Suspension Sugar Free 170ml
Salveo Lifecare
Pack of 170 ml
₹115.00
₹0.68 / ml
Lower-priced equivalent
Dr. Kumars Pharmaceuticals
Pack of 170 ml
₹95.00MRP
₹0.56 / ml | 17% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Acigul O 20/400/10mg Oral Suspension Sugar Free 170ml | Galouf O Oral Suspension |
| Dimethicone (Simethicone) 20mg + Magaldrate 400mg + Oxetacaine 10mg | Dimethicone (Simethicone) 20mg + Magaldrate 400mg + Oxetacaine 10mg |
| Salveo Lifecare | Dr. Kumars Pharmaceuticals |
| Pack of 170 ml | Pack of 170 ml |
| ₹0.68 / ml | ₹0.56 / mlSave 17% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Acigul O 20/400/10mg Oral Suspension Sugar Free 170ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Galouf O Oral Suspension at ₹0.56 per ml against ₹0.68, 17% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Z Cid O Oral SuspensionArlak Biotech Pvt. Ltd.₹0.65/ml · ₹110.00 for 170
- Zimzat-OX Oral SuspensionSanify Healthcare Pvt. Ltd.₹0.35/ml · ₹59.90 for 170
- Gul-Plus Oral Suspension Sugar FreeSigma Softgel Formulation₹0.53/ml · ₹90.00 for 170
- Galouf O Oral SuspensionDr. Kumars Pharmaceuticals₹0.56/ml · ₹95.00 for 170
- Femkool O Oral SuspensionFemgrace Formulations₹0.62/ml · ₹105.00 for 170
- Magasil-O Gel Oral Suspension Sugar FreeCarezone Healthcare₹0.46/ml · ₹78.00 for 170
- Dizel Suspension 170mlAcme Pharmaceutical₹0.35/ml · ₹60.00 for 170
- Omiros O Oral SuspensionRosnet Pharma₹0.40/ml · ₹67.50 for 170
- Tycid-O Oral SuspensionIntecare₹0.35/ml · ₹60.00 for 170
- Goncid-O SuspensionUnikind Pharma₹0.41/ml · ₹69.00 for 170
More about Acigul O 20/400/10mg Oral Suspension Sugar Free 170ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Acigul O 20/400/10mg Oral Suspension Sugar Free 170ml?
What does Acigul O 20/400/10mg Oral Suspension Sugar Free 170ml contain?
What is Acigul O 20/400/10mg Oral Suspension Sugar Free 170ml used for?
Does Acigul O 20/400/10mg Oral Suspension Sugar Free 170ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹95.00
17% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.