Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 2%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Finasteride 0.1% w/v + Minoxidil 5% w/v
You searched
Zuiver Hair Regrowth + Solution Alcohol Free
Zuiver Pharmaceuticals
Pack of 60 ml
₹900.00
₹15.00 / ml
Lower-priced equivalent
RxAlkem Laboratories Ltd.
Pack of 60 ml
₹881.25MRP
₹14.69 / ml | 2% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Zuiver Hair Regrowth + Solution Alcohol Free | Minokem F 5% Solution 60ml |
| Finasteride 0.1% w/v + Minoxidil 5% w/v | Finasteride 0.1% w/v + Minoxidil 5% w/v |
| Zuiver Pharmaceuticals | Alkem Laboratories Ltd. |
| Pack of 60 ml | Pack of 60 ml |
| ₹15.00 / ml | ₹14.69 / mlSave 2% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Zuiver Hair Regrowth + Solution Alcohol Free is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Minokem F 5% Solution 60ml at ₹14.69 per ml against ₹15.00, 2% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Anasure F Topical Solution 60mlSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹13.91/ml · ₹834.38 for 60
Tugain Men 5% Solution 60mlCipla Ltd.₹15.25/ml · ₹915.07 for 60
Morr F 5% Solution (60ml) Therapy Compliance PackIntas Pharmaceuticals Ltd. · +2 more packs₹34.50/ml · ₹2,070.00 for 60
Minokem F 5% Solution 60mlAlkem Laboratories Ltd. · +1 more pack₹14.69/ml · ₹881.25 for 60
Minichek F Ultra 5% Solution 60mlAbbott Healthcare Pvt. Ltd. · +1 more pack₹21.54/ml · ₹1,292.16 for 60
Novegrow 5% Solution 60mlLupin Ltd.₹24.34/ml · ₹1,460.50 for 60
Tinfal F Solution 60mlLeeford Healthcare Ltd. · +2 more packs₹12.50/ml · ₹750.00 for 60
Chekfall F Topical Solution 60mlMankind Pharmaceuticals Ltd.₹14.33/ml · ₹860.00 for 60
Hair 4U Pro Solution 60mlGlenmark Pharmaceuticals Ltd. · +3 more packs₹21.13/ml · ₹1,267.50 for 60
Minkesh F Grow 5% Solution 60mlDr. Morepen Ltd.₹15.08/ml · ₹904.50 for 60
More about Zuiver Hair Regrowth + Solution Alcohol Free
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Zuiver Hair Regrowth + Solution Alcohol Free?
What does Zuiver Hair Regrowth + Solution Alcohol Free contain?
What is Zuiver Hair Regrowth + Solution Alcohol Free used for?
Does Zuiver Hair Regrowth + Solution Alcohol Free need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹881.25
2% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.