Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 33%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Itraconazole 1% w/w + Terbinafine 1% w/w
You searched
Itzo TF Cream 15gm
R.T. Pharma
Pack of 15 gm
₹143.00
₹9.53 / gm
Lower-priced equivalent
Trumac Healthcare
Pack of 15 gm
₹95.00MRP
₹6.33 / gm | 33% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Itzo TF Cream 15gm | Itrabin Cream |
| Itraconazole 1% w/w + Terbinafine 1% w/w | Itraconazole 1% w/w + Terbinafine 1% w/w |
| R.T. Pharma | Trumac Healthcare |
| Pack of 15 gm | Pack of 15 gm |
| ₹9.53 / gm | ₹6.33 / gmSave 33% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Itzo TF Cream 15gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Itrabin Cream at ₹6.33 per gm against ₹9.53, 33% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Itromed TF Cream 15gmLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹7.33/gm · ₹110.00 for 15
Fungizee-T CreamZeelab Pharmacy Pvt. Ltd.₹2.67/gm · ₹40.00 for 15- Binar IT CreamH & Care Inc.₹7.33/gm · ₹110.00 for 15
- Itrabin CreamTrumac Healthcare₹6.33/gm · ₹95.00 for 15
- Itorgo T CreamMediyork Pharma Pvt. Ltd.₹5.67/gm · ₹85.00 for 15
- Itramycin T CreamAmbit Bio Medix₹4.83/gm · ₹96.50 for 20
- Spntro-T CreamSpencure Biotech Pvt. Ltd.₹5.80/gm · ₹87.00 for 15
- Terbilan Plus Cream 15gmAconwell Pharma Pvt. Ltd.₹8.53/gm · ₹128.00 for 15
- Aplizole T CreamStelon Biotech Pvt. Ltd.₹6.33/gm · ₹95.00 for 15
- Itroflex CreamCarlton Dermatology₹11.13/gm · ₹167.00 for 15
More about Itzo TF Cream 15gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Itzo TF Cream 15gm?
What does Itzo TF Cream 15gm contain?
What is Itzo TF Cream 15gm used for?
Does Itzo TF Cream 15gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹95.00
33% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.