Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 19%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Calcium Leucovorin 50mg
You searched
Leuget 50mg Injection 5ml
GLS Pharma Ltd.
Pack of 5 ml
₹310.00
₹62.00 / ml
Lower-priced equivalent
Dabur India Ltd.
Pack of 5 ml
₹250.00MRP
₹50.00 / ml | 19% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Leuget 50mg Injection 5ml | Leucovorin Injection |
| Calcium Leucovorin 50mg | Calcium Leucovorin 50mg |
| GLS Pharma Ltd. | Dabur India Ltd. |
| Pack of 5 ml | Pack of 5 ml |
| ₹62.00 / ml | ₹50.00 / mlSave 19% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Leuget 50mg Injection 5ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Leucovorin Injection at ₹50.00 per ml against ₹62.00, 19% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Fastovorin 50mg InjectionAlkem Laboratories Ltd.₹65.00/ml · ₹325.00 for 5
- Recovorin 50mg InjectionZydus Cadila₹53.12/ml · ₹265.62 for 5
- Leutro 50mg InjectionHetero Healthcare Ltd. · +1 more pack₹71.72/ml · ₹358.60 for 5
Biovorin 50mg InjectionBiochem Pharmaceutical Industries₹65.20/ml · ₹326.00 for 5- Neovorin InjectionNeon Laboratories Ltd.₹13.60/ml · ₹68.00 for 5
- Leucovorin InjectionDabur India Ltd.₹50.00/ml · ₹250.00 for 5
- Calcium Leucovorin 50mg InjectionSamarth Life Sciences Pvt. Ltd. · +1 more pack₹288.12/ml · ₹288.12 for 1
- UNIFOLIN 50MG INJECTIONUnited Biotech Pvt. Ltd.₹60.50/ml · ₹302.50 for 5
- Nyrin 50mg InjectionVhb Life Sciences Inc.₹48.00/ml · ₹240.00 for 5
- Lucal 50mg InjectionCelon Laboratories Ltd.₹53.33/ml · ₹266.66 for 5
More about Leuget 50mg Injection 5ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Leuget 50mg Injection 5ml?
What does Leuget 50mg Injection 5ml contain?
What is Leuget 50mg Injection 5ml used for?
Does Leuget 50mg Injection 5ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹250.00
19% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.