Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Hylodium Forte Eye Drop
Eryx Biotech
₹430.00MRP(₹43.00 per ml)
Pack of 10 ml
What is inside
- Sodium Hyaluronate (Hyaluronic Acid)0.18% w/v
No Jan Aushadhi equivalent mapped yet. A gap on our side, not proof none exists. Ask your pharmacist.
Hylodium Forte Eye Drop contains Sodium Hyaluronate (Hyaluronic Acid) 0.18% w/v. We have not mapped a Jan Aushadhi equivalent for it yet.
Other brands with the same salts
Soha Liquigel 0.18% Eye Drop 5mlSun Pharmaceutical Industries Ltd. · +2 more packs₹60.94/ml · ₹304.69 for 5
Hyane 0.18% Eye Drop 5mlAjanta Pharma Ltd. · +1 more pack₹64.88/ml · ₹324.38 for 5
Drizova Lubricant 0.18% Eye Drops 10mlJ B Chemicals and Pharmaceuticals Ltd.₹22.97/ml · ₹229.69 for 10
Theo Tears D Eye Drops 10mlEntod Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹59.25/ml · ₹592.50 for 10- Nisol Eye Drop 10 ml Eye Drop JNTL Consumer Health (India) Pvt. Ltd.JNTL Consumer Health India Pvt. Ltd.₹39.90/ml · ₹399.00 for 10
Aquaray Plus Eye Drop 10mlRaymed Pharmaceuticals Ltd.₹54.50/ml · ₹545.00 for 10
Hyloaid-Plus Eye DropSapient Laboratories Pvt. Ltd. · +1 more pack₹42.50/ml · ₹425.00 for 10
Trehasoft Eye DropsNeomedix Healthcare India Pvt. Ltd.₹48.00/ml · ₹480.00 for 10
Oxidrop Eye DropSynovia Life Sciences Pvt. Ltd.₹46.00/ml · ₹460.00 for 10- Ultra-Moist Eye DropJainson Biotech India Pvt. Ltd.₹27.50/ml · ₹275.00 for 10
More about Hylodium Forte Eye Drop
About
Uses
Questions people ask
What does Hylodium Forte Eye Drop contain?
What is Hylodium Forte Eye Drop used for?
Does Hylodium Forte Eye Drop need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.