Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 16%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Polyvinyl Alcohol 14mg + Povidone Iodine 6mg
You searched
Lacryl Plus 20mg Eye Drop 10ml
Entod Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 10 ml
₹89.06
₹8.91 / ml
Lower-priced equivalent
Sun Pharmaceutical Industries Ltd.
Pack of 10 ml
₹74.50MRP
₹7.45 / ml | 16% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Lacryl Plus 20mg Eye Drop 10ml | Dudrop Sterile Eye Drops |
| Polyvinyl Alcohol 14mg + Povidone Iodine 6mg | Polyvinyl Alcohol 14mg + Povidone Iodine 6mg |
| Entod Pharmaceuticals Ltd. | Sun Pharmaceutical Industries Ltd. |
| Pack of 10 ml | Pack of 10 ml |
| ₹8.91 / ml | ₹7.45 / mlSave 16% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Lacryl Plus 20mg Eye Drop 10ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Dudrop Sterile Eye Drops at ₹7.45 per ml against ₹8.91, 16% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Dudrop Sterile Eye DropsSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹7.45/ml · ₹74.50 for 10
Aquatears Eye DropCipla Ltd.₹5.94/ml · ₹59.40 for 10
- Adle 14/6mg Eye Drop 5mlAdley Formulations₹6.30/ml · ₹31.50 for 5
T Plus Eye Drop 5 Eye Drop Biomedica InternationalBiomedica International₹5.72/ml · ₹28.60 for 5
- Poly Tear Eye DropJaqson Healthcare Pvt. Ltd.₹6.85/ml · ₹68.50 for 10
More about Lacryl Plus 20mg Eye Drop 10ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Lacryl Plus 20mg Eye Drop 10ml?
What does Lacryl Plus 20mg Eye Drop 10ml contain?
What is Lacryl Plus 20mg Eye Drop 10ml used for?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹74.50
16% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.