Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 56%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Loteprednol etabonate 0.5% w/v + Tobramycin 0.3% w/v
You searched
Lotepred T Eye Drop 5ml
Sun Pharmaceutical Industries Ltd.
Pack of 5 ml
₹218.44
₹43.69 / ml
Lower-priced equivalent
Ajanta Pharma Ltd.
Pack of 5 ml
₹95.00MRP
₹19.00 / ml | 56% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Lotepred T Eye Drop 5ml | Lotetob Eye Drop |
| Loteprednol etabonate 0.5% w/v + Tobramycin 0.3% w/v | Loteprednol etabonate 0.5% w/v + Tobramycin 0.3% w/v |
| Sun Pharmaceutical Industries Ltd. | Ajanta Pharma Ltd. |
| Pack of 5 ml | Pack of 5 ml |
| ₹43.69 / ml | ₹19.00 / mlSave 56% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Lotepred T Eye Drop 5ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Lotetob Eye Drop at ₹19.00 per ml against ₹43.69, 56% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Tobaflam Eye DropCipla Ltd.₹43.19/ml · ₹215.94 for 5- Lotetob Eye DropAjanta Pharma Ltd.₹19.00/ml · ₹95.00 for 5
Lotebra Eye Drop 5mlEntod Pharmaceuticals Ltd.₹44.25/ml · ₹221.25 for 5- Nebracin LP Eye DropSunways India Pvt. Ltd.₹30.80/ml · ₹154.00 for 5
- Vetob-LP Eye DropVee Remedies₹27.48/ml · ₹137.40 for 5
- Tobrawin LP Eye DropZivira Labs Pvt. Ltd.₹35.00/ml · ₹175.00 for 5
More about Lotepred T Eye Drop 5ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Lotepred T Eye Drop 5ml?
What does Lotepred T Eye Drop 5ml contain?
What is Lotepred T Eye Drop 5ml used for?
Does Lotepred T Eye Drop 5ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹95.00
56% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.