Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 43%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
White Soft Paraffin & Light Liquid Paraffin
You searched
Moisturex Soft Cream 100gm
Sun Pharmaceutical Industries Ltd.
Pack of 100 gm
₹370.31
₹3.70 / gm
Lower-priced equivalent
Eumedica Pharmaceuticals
Pack of 100 gm
₹210.00MRP
₹2.10 / gm | 43% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Moisturex Soft Cream 100gm | Emodrate Soft Cream |
| White Soft Paraffin & Light Liquid Paraffin | White Soft Paraffin & Light Liquid Paraffin |
| Sun Pharmaceutical Industries Ltd. | Eumedica Pharmaceuticals |
| Pack of 100 gm | Pack of 100 gm |
| ₹3.70 / gm | ₹2.10 / gmSave 43% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Moisturex Soft Cream 100gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Emodrate Soft Cream at ₹2.10 per gm against ₹3.70, 43% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Moisturex Soft Cream 300gmSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹2.56/gm · ₹768.75 for 300
Dewmoist Cream 100gmAmwill Healthcare₹3.42/gm · ₹342.19 for 100
Riffway International Cute Lady Cream for Breast CareRiffway International₹5.86/gm · ₹293.00 for 50- Moiz Hydrating Cream 50gmGlowderma Labs Pvt. Ltd.₹3.69/gm · ₹184.68 for 50
- Emodrate Soft CreamEumedica Pharmaceuticals₹2.10/gm · ₹210.00 for 100
Moistlast Ever CremeGaiety Skin Care₹2.98/gm · ₹298.00 for 100
More about Moisturex Soft Cream 100gm
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Moisturex Soft Cream 100gm?
What does Moisturex Soft Cream 100gm contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹210.00
43% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.