Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 4%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Hydroquinone 4% w/w
You searched
Melalite Forte 4% Cream 30gm
Abbott Healthcare Pvt. Ltd.
Pack of 30 gm
₹179.15
₹5.97 / gm
Lower-priced equivalent
Yash Pharma Laboratories Pvt. Ltd.
Pack of 15 gm
₹85.71MRP
₹5.71 / gm | 4% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Melalite Forte 4% Cream 30gm | Euskina Cream |
| Hydroquinone 4% w/w | Hydroquinone 4% w/w |
| Abbott Healthcare Pvt. Ltd. | Yash Pharma Laboratories Pvt. Ltd. |
| Pack of 30 gm | Pack of 15 gm |
| ₹5.97 / gm | ₹5.71 / gmSave 4% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Melalite Forte 4% Cream 30gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Euskina Cream at ₹5.71 per gm against ₹5.97, 4% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Hydrobact 4% CreamIkon Remedies Pvt. Ltd.₹5.25/gm · ₹105.00 for 20
Hydrotag 4% CreamInnovative Pharmaceuticals₹6.00/gm · ₹120.00 for 20
Brite 4% Cream 30gmWallace Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹6.94/gm · ₹208.13 for 30IBGlow Cream 20gmLinux Laboratories₹30.30/gm · ₹606.00 for 20
Melapik HQ 4% Cream 20gmKLM Laboratories Pvt. Ltd.₹6.80/gm · ₹135.94 for 20
Eukroma Cream 20gmYash Pharma Laboratories Pvt. Ltd. · +1 more pack₹7.88/gm · ₹157.69 for 20- Kolite Forte CreamCanbro Healthcare₹1.84/gm · ₹55.10 for 30
- Hydi 4% CreamDermocare Laboratories · +1 more pack₹2.50/gm · ₹75.00 for 30
- Zestoquine Forte CreamImed Healthcare₹1.83/gm · ₹55.00 for 30
Melanorm CreamUnimarck Pharma India Ltd.₹4.63/gm · ₹139.00 for 30
More about Melalite Forte 4% Cream 30gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Melalite Forte 4% Cream 30gm?
What does Melalite Forte 4% Cream 30gm contain?
What is Melalite Forte 4% Cream 30gm used for?
Does Melalite Forte 4% Cream 30gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹85.71
4% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.