Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 34%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ambroxol 30mg + Guaifenesin 50mg + Levosalbutamol 1mg
You searched
Asmabron L 50/30/1mg Syrup 100ml
Overseas Healthcare Pvt. Ltd.
Pack of 100 ml
₹115.00
₹1.15 / ml
Lower-priced equivalent
Aldrin Pharma Pvt. Ltd.
Pack of 100 ml
₹75.00MRP
₹0.75 / ml | 34% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Asmabron L 50/30/1mg Syrup 100ml | Aldicof L Syrup |
| Ambroxol 30mg + Guaifenesin 50mg + Levosalbutamol 1mg | Ambroxol 30mg + Guaifenesin 50mg + Levosalbutamol 1mg |
| Overseas Healthcare Pvt. Ltd. | Aldrin Pharma Pvt. Ltd. |
| Pack of 100 ml | Pack of 100 ml |
| ₹1.15 / ml | ₹0.75 / mlSave 34% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Asmabron L 50/30/1mg Syrup 100ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Aldicof L Syrup at ₹0.75 per ml against ₹1.15, 34% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Cheston LS 30/50/1mg Syrup 100mlCipla Ltd. · +5 more packs₹1.19/ml · ₹118.73 for 100- Kufftas-LS SyrupIntas Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹1.47/ml · ₹147.00 for 100
- Alkof LS Plus Cough Syrup 100mlAlkem Laboratories Ltd.₹1.29/ml · ₹129.00 for 100
Chupp LS 30/50/1mg Syrup 100mlAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹1.13/ml · ₹112.80 for 100
Breakuf LS 15/50/1mg Syrup 100mlLupin Ltd.₹1.47/ml · ₹146.50 for 100- Deriphyllin Coughgo LS Syrup 5mlZydus Cadila₹18.76/ml · ₹93.80 for 5
- Magnakof-LS Syrup 100 SyrupMankind Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹1.09/ml · ₹108.90 for 100
Ascoril LS Syrup 100mlGlenmark Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹1.45/ml · ₹144.85 for 100
Mucolite LS Syrup 60mlDr. Reddy's Laboratories Ltd. · +2 more packs₹1.92/ml · ₹115.00 for 60Zerocof LS Syrup 100mlCadila Healthcare Ltd.₹1.39/ml · ₹138.90 for 100
More about Asmabron L 50/30/1mg Syrup 100ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Asmabron L 50/30/1mg Syrup 100ml?
What does Asmabron L 50/30/1mg Syrup 100ml contain?
What is Asmabron L 50/30/1mg Syrup 100ml used for?
Does Asmabron L 50/30/1mg Syrup 100ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹75.00
34% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.