Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 63%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Betamethasone 0.1% w/w + Fusidic Acid 2% w/w
You searched
Fusitop B Cream 10 gm
Hygeia Pharmaceuticals
Pack of 10 gm
₹62.27
₹6.23 / gm
Jan Aushadhi medicine
Fusidic Acid 2% w/w and Betamethasone Valerate 0.1% w/w Cream
PMBJK
Pack of 15 gm
₹33.75MRP
₹2.25 / gm | 63% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Fusitop B Cream 10 gm | Fusidic Acid 2% w/w and Betamethasone Valerate 0.1% w/w Cream |
| Betamethasone 0.1% w/w + Fusidic Acid 2% w/w | Betamethasone 0.1% w/w + Fusidic Acid 2% w/w |
| Hygeia Pharmaceuticals | PMBJK |
| Pack of 10 gm | Pack of 15 gm |
| ₹6.23 / gm | ₹2.25 / gmSave 63% |
The Jan Aushadhi equivalent of Fusitop B Cream 10 gm is Fusidic Acid 2% w/w and Betamethasone Valerate 0.1% w/w Cream, with the same composition (Betamethasone 0.1% w/w + Fusidic Acid 2% w/w): ₹2.25 per gm against ₹6.23, 63% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
Fucibet Cream 15gmSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹6.50/gm · ₹97.50 for 15- Fusidic Acid 2% w/w and Betamethasone Valerate 0.1% w/w CreamPMBJK₹2.25/gm · ₹33.75 for 15
- Fusibact B CreamEast West Pharma₹10.40/gm · ₹104.00 for 10
- K Fusi B CreamKivi Labs Ltd.₹14.60/gm · ₹146.00 for 10
Futop B Cream 10gmOaknet Healthcare Pvt. Ltd.₹7.81/gm · ₹78.11 for 10- Fucigud B CreamRowlinges Life Science₹9.80/gm · ₹98.00 for 10
- Fucitos B CreamGrantham Lifesciences₹12.00/gm · ₹120.00 for 10
Fusiderm-B Cream 20 CreamIndi Pharma · +1 more pack₹6.25/gm · ₹124.90 for 20- Fusitop B Cream 15 gmHygeia Pharmaceuticals₹6.33/gm · ₹95.00 for 15
- Fuzi B Cream 10gmAdips Laboratories Ltd.₹7.70/gm · ₹77.00 for 10
More about Fusitop B Cream 10 gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Fusitop B Cream 10 gm?
Is Fusidic Acid 2% w/w and Betamethasone Valerate 0.1% w/w Cream the same as Fusitop B Cream 10 gm?
Where can I buy Fusidic Acid 2% w/w and Betamethasone Valerate 0.1% w/w Cream?
What does Fusitop B Cream 10 gm contain?
What is Fusitop B Cream 10 gm used for?
Does Fusitop B Cream 10 gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹33.75
63% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.