Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 18%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Dextran 0.1% w/v + Glycerol (Glycerine) 0.2% w/v + Hydroxypropylmethylcellulose 0.3% w/v
You searched
Aquaray Forte Ophthalmic Solution 10ml
Raymed Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 10 ml
₹220.00
₹22.00 / ml
Lower-priced equivalent

Choroid Laboratories
Pack of 10 ml
₹180.00MRP
₹18.00 / ml | 18% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Aquaray Forte Ophthalmic Solution 10ml | Nanovisc Eye Drop |
| Dextran 0.1% w/v + Glycerol (Glycerine) 0.2% w/v + Hydroxypropylmethylcellulose 0.3% w/v | Dextran 0.1% w/v + Glycerol (Glycerine) 0.2% w/v + Hydroxypropylmethylcellulose 0.3% w/v |
| Raymed Pharmaceuticals Ltd. | Choroid Laboratories |
| Pack of 10 ml | Pack of 10 ml |
| ₹22.00 / ml | ₹18.00 / mlSave 18% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Aquaray Forte Ophthalmic Solution 10ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Nanovisc Eye Drop at ₹18.00 per ml against ₹22.00, 18% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Lacrisol Eye Drop 5mlMicro Labs Ltd.₹48.19/ml · ₹240.94 for 5- Tiny Tears Eye Drops 10mlEntod Pharmaceuticals Ltd.₹35.16/ml · ₹351.56 for 10
Ara Eye Drop 10mlSunways India Pvt. Ltd.₹27.09/ml · ₹270.94 for 10
Nanovisc Eye DropChoroid Laboratories₹18.00/ml · ₹180.00 for 10
Aqualina Eye DropSynovia Life Sciences Pvt. Ltd.₹26.00/ml · ₹260.00 for 10
Tears Naturale Forte Eye Solution 15mlAlcon Laboratories₹29.00/ml · ₹435.00 for 15
Liketears Plus Eye DropEyekare Kilitch Ltd.₹44.69/ml · ₹446.91 for 10- Comfortz Ophthalmic SolutionAice Healthcare · +1 more pack₹37.00/ml · ₹185.00 for 5
Retiwet Forte Eye DropMartia Laboratories₹16.00/ml · ₹160.00 for 10
More about Aquaray Forte Ophthalmic Solution 10ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Aquaray Forte Ophthalmic Solution 10ml?
What does Aquaray Forte Ophthalmic Solution 10ml contain?
What is Aquaray Forte Ophthalmic Solution 10ml used for?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹180.00
18% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.