Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 13%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Polyethylene Glycol 0.4% w/v + Propylene Glycol 0.3% w/v
You searched
Foug Eye Drop 10ml
Pharmtak Ophtalmics India Pvt. Ltd.
Pack of 10 ml
₹260.00
₹26.00 / ml
Lower-priced equivalent
Lifecare Innovations Pvt. Ltd.
Pack of 10 ml
₹225.00MRP
₹22.50 / ml | 13% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Foug Eye Drop 10ml | Polyjet Eye Drop |
| Polyethylene Glycol 0.4% w/v + Propylene Glycol 0.3% w/v | Polyethylene Glycol 0.4% w/v + Propylene Glycol 0.3% w/v |
| Pharmtak Ophtalmics India Pvt. Ltd. | Lifecare Innovations Pvt. Ltd. |
| Pack of 10 ml | Pack of 10 ml |
| ₹26.00 / ml | ₹22.50 / mlSave 13% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Foug Eye Drop 10ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Polyjet Eye Drop at ₹22.50 per ml against ₹26.00, 13% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Normo Tears Eye Drop 10mlSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹48.19/ml · ₹481.88 for 10
Flogel Ultra Eye Drop 10mlCipla Ltd. · +1 more pack₹45.30/ml · ₹452.95 for 10
Lubikem Ultra Eye Drops 10mlAlkem Laboratories Ltd.₹27.50/ml · ₹275.00 for 10Sensieyes Plus Eye Drop 10mlLupin Ltd. · +1 more pack₹48.85/ml · ₹488.45 for 10
Zywet Eye DropZydus Cadila₹26.30/ml · ₹263.00 for 10
Lubimoist Ultra Eye Drop 10mlMankind Pharmaceuticals Ltd.₹38.63/ml · ₹386.25 for 10
Moistane Eye Drop 10mlMicro Labs Ltd.₹48.75/ml · ₹487.50 for 10X Fresh Ultra Eye Drop 10mlDr. Morepen Ltd.₹49.50/ml · ₹495.00 for 10
Lubricel PGP Eye Drop 10mlFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹24.90/ml · ₹249.00 for 10
Peg Tears Eye Drop 10mlAlembic Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹43.70/ml · ₹437.00 for 10
More about Foug Eye Drop 10ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Foug Eye Drop 10ml?
What does Foug Eye Drop 10ml contain?
What is Foug Eye Drop 10ml used for?
Does Foug Eye Drop 10ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹225.00
13% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.