Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 34%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Phenylephrine 5% w/v + Tropicamide 0.8% w/v
You searched
Itrop Plus Eye Drop 5ml
Cipla Ltd.
Pack of 5 ml
₹102.96
₹20.59 / ml
Lower-priced equivalent
Micro Labs Ltd.
Pack of 5 ml
₹67.50MRP
₹13.50 / ml | 34% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Itrop Plus Eye Drop 5ml | Optimide Plus Eye Drop |
| Phenylephrine 5% w/v + Tropicamide 0.8% w/v | Phenylephrine 5% w/v + Tropicamide 0.8% w/v |
| Cipla Ltd. | Micro Labs Ltd. |
| Pack of 5 ml | Pack of 5 ml |
| ₹20.59 / ml | ₹13.50 / mlSave 34% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Itrop Plus Eye Drop 5ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Optimide Plus Eye Drop at ₹13.50 per ml against ₹20.59, 34% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Tropicamet Plus Eye DropSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹14.00/ml · ₹70.00 for 5
- Triocyl Plus Eye Drop 5 mlIntas Pharmaceuticals Ltd. · +2 more packs₹13.60/ml · ₹68.00 for 5
- Optimide Plus Eye DropMicro Labs Ltd.₹13.50/ml · ₹67.50 for 5
- Picamid Plus Eye DropIndoco Remedies Ltd.₹11.81/ml · ₹59.03 for 5
Tropacyl-P Eye DropCare Formulation Labs Pvt. Ltd.₹25.00/ml · ₹125.00 for 5- Drosyn T Eye DropFDC Ltd.₹8.85/ml · ₹44.25 for 5
- Tropibal Eye DropMaksun Biotech Pvt. Ltd.₹14.00/ml · ₹70.00 for 5
- Neotrop Plus Eye DropNeon Laboratories Ltd.₹11.80/ml · ₹59.00 for 5
- Ocutrop Plus Eye DropCentaur Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹7.66/ml · ₹38.31 for 5
Tromide Plus Eye DropEntod Pharmaceuticals Ltd.₹18.38/ml · ₹91.88 for 5
More about Itrop Plus Eye Drop 5ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Itrop Plus Eye Drop 5ml?
What does Itrop Plus Eye Drop 5ml contain?
What is Itrop Plus Eye Drop 5ml used for?
Does Itrop Plus Eye Drop 5ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹67.50
34% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.