Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 38%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Chlorpheniramine Maleate 1mg + Dextromethorphan 5mg + Phenylephrine 2.5mg
You searched
Chericof Junior Syrup 60ml
Sun Pharmaceutical Industries Ltd.
Pack of 60 ml
₹97.88
₹1.63 / ml
Lower-priced equivalent
RxAurista Pharma Pvt. Ltd..
Pack of 60 ml
₹60.00MRP
₹1.00 / ml | 38% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Chericof Junior Syrup 60ml | Aurakof-DX Junior Syrup |
| Chlorpheniramine Maleate 1mg + Dextromethorphan 5mg + Phenylephrine 2.5mg | Chlorpheniramine Maleate 1mg + Dextromethorphan 5mg + Phenylephrine 2.5mg |
| Sun Pharmaceutical Industries Ltd. | Aurista Pharma Pvt. Ltd.. |
| Pack of 60 ml | Pack of 60 ml |
| ₹1.63 / ml | ₹1.00 / mlSave 38% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Chericof Junior Syrup 60ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Aurakof-DX Junior Syrup at ₹1.00 per ml against ₹1.63, 38% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Xpect D Junior Mixed Fruit Flavour Syrup 60mlAlkem Laboratories Ltd.₹1.37/ml · ₹82.00 for 60
Asthakind DX Cherry Junior Syrup 60mlMankind Pharmaceuticals Ltd.₹1.26/ml · ₹75.48 for 60- Lemolinctus PD Syrup 60mlYash Pharma Laboratories Pvt. Ltd.₹1.36/ml · ₹81.42 for 60
- Stivcuf DX Junior SyrupIndoscot Healthcare LLP₹1.75/ml · ₹105.00 for 60
- Remcc DX Syrup 100mlKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd.₹0.89/ml · ₹89.06 for 100
Agelite D 1/5/2.5mg Junior Syrup 60mlRekin Pharma Pvt. Ltd.₹1.34/ml · ₹80.15 for 60- Childryl ZP SyrupWiscon Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.75/ml · ₹45.05 for 60
Cozymin-DX Junior RF SyrupUnimarck Pharma India Ltd.₹1.17/ml · ₹70.00 for 60- Asthorid DX SyrupTrulip Pharma₹1.00/ml · ₹60.00 for 60
- Codex D Junior SyrupCodon Pharma Pvt. Ltd.₹1.12/ml · ₹67.30 for 60
More about Chericof Junior Syrup 60ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Chericof Junior Syrup 60ml?
What does Chericof Junior Syrup 60ml contain?
What is Chericof Junior Syrup 60ml used for?
Does Chericof Junior Syrup 60ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹60.00
38% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.