Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 75%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Tacrolimus 0.03% w/w
You searched
Talimus LS 0.03% Ointment 5gm
Ajanta Pharma Ltd.
Pack of 5 gm
₹360.94
₹72.19 / gm
Lower-priced equivalent
Brinton Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 10 gm
₹178.00MRP
₹17.80 / gm | 75% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Talimus LS 0.03% Ointment 5gm | Tacropure Ointment |
| Tacrolimus 0.03% w/w | Tacrolimus 0.03% w/w |
| Ajanta Pharma Ltd. | Brinton Pharmaceuticals Pvt. Ltd. |
| Pack of 5 gm | Pack of 10 gm |
| ₹72.19 / gm | ₹17.80 / gmSave 75% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Talimus LS 0.03% Ointment 5gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Tacropure Ointment at ₹17.80 per gm against ₹72.19, 75% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Crolim OintmentSun Pharmaceutical Industries Ltd. · +1 more pack₹15.67/gm · ₹235.00 for 15
Takfa OintmentIntas Pharmaceuticals Ltd.₹14.06/gm · ₹140.63 for 10
Tacrovera 0.03% Ointment 15gmAlkem Laboratories Ltd. · +1 more pack₹17.37/gm · ₹260.60 for 15
Tacrotor 0.03% Ointment 10gmTorrent Pharmaceuticals Ltd. · +2 more packs₹26.72/gm · ₹267.19 for 10- Tacroderm 0.03% Ointment 10gmAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹9.70/gm · ₹97.00 for 10
- Tacsite 0.03% OintmentLupin Ltd.₹15.00/gm · ₹150.00 for 10
- Tacmotop 0.03% OintmentLeeford Healthcare Ltd.₹15.00/gm · ₹150.00 for 10
- Tacrel OintmentZydus Cadila₹47.22/gm · ₹472.20 for 10
- Pangraf 0.03% Ointment 10 gm Ointment Mankind Pharmaceuticals Ltd.Mankind Pharmaceuticals Ltd.₹18.38/gm · ₹183.79 for 10
Tacroz 0.03% Ointment 10gmGlenmark Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹19.69/gm · ₹196.88 for 10
More about Talimus LS 0.03% Ointment 5gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Talimus LS 0.03% Ointment 5gm?
What does Talimus LS 0.03% Ointment 5gm contain?
What is Talimus LS 0.03% Ointment 5gm used for?
Does Talimus LS 0.03% Ointment 5gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹178.00
75% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.