Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 65%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ibuprofen 100mg + Paracetamol (Acetaminophen) 162.5mg
You searched
Ibugesic Plus 100/162.5mg Oral Suspension Orange 60ml
Cipla Ltd.
Pack of 60 ml
₹40.67
₹0.68 / ml
Jan Aushadhi medicine
Ibuprofen 100mg and Paracetamol/Acetaminophen 162.5mg Oral Suspension
PMBJK
Pack of 100 ml
₹23.72MRP
₹0.24 / ml | 65% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Ibugesic Plus 100/162.5mg Oral Suspension Orange 60ml | Ibuprofen 100mg and Paracetamol/Acetaminophen 162.5mg Oral Suspension |
| Ibuprofen 100mg + Paracetamol (Acetaminophen) 162.5mg | Ibuprofen 100mg + Paracetamol (Acetaminophen) 162.5mg |
| Cipla Ltd. | PMBJK |
| Pack of 60 ml | Pack of 100 ml |
| ₹0.68 / ml | ₹0.24 / mlSave 65% |
The Jan Aushadhi equivalent of Ibugesic Plus 100/162.5mg Oral Suspension Orange 60ml is Ibuprofen 100mg and Paracetamol/Acetaminophen 162.5mg Oral Suspension, with the same composition (Ibuprofen 100mg + Paracetamol (Acetaminophen) 162.5mg): ₹0.24 per ml against ₹0.68, 65% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
- Brustan NF Oral SuspensionSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹0.47/ml · ₹28.00 for 60
Ibugesic Plus Strawberry Flavour Suspension 100mlCipla Ltd. · +1 more pack₹1.16/ml · ₹115.68 for 100
Aldigesic P Plus 100/162.5 orange flavour suspension 60mlAlkem Laboratories Ltd. · +2 more packs₹1.17/ml · ₹70.31 for 60
Brufen P Junior 100/162.5mg Orange Oral Suspension 100mlAbbott Healthcare Pvt. Ltd. · +1 more pack₹0.51/ml · ₹51.47 for 100- Ibuprofen 100mg and Paracetamol/Acetaminophen 162.5mg Oral SuspensionPMBJK₹0.24/ml · ₹23.72 for 100
- Ibufyl Plus Oral SuspensionLeeford Healthcare Ltd.₹0.55/ml · ₹33.00 for 60
Imol 100/162.5mg Oral Suspension 60mlZydus Cadila₹0.77/ml · ₹46.35 for 60
Ibukind Plus 100/162.5mg Suspension 60mlMankind Pharmaceuticals Ltd.₹0.58/ml · ₹34.69 for 60
Artigesic 100/162.5mg Suspension 60mlGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹0.55/ml · ₹32.81 for 60- Combypen 100mg/162.5mg Oral SuspensionDr. Morepen Ltd.₹0.93/ml · ₹56.00 for 60
More about Ibugesic Plus 100/162.5mg Oral Suspension Orange 60ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Ibugesic Plus 100/162.5mg Oral Suspension Orange 60ml?
Is Ibuprofen 100mg and Paracetamol/Acetaminophen 162.5mg Oral Suspension the same as Ibugesic Plus 100/162.5mg Oral Suspension Orange 60ml?
Where can I buy Ibuprofen 100mg and Paracetamol/Acetaminophen 162.5mg Oral Suspension?
What does Ibugesic Plus 100/162.5mg Oral Suspension Orange 60ml contain?
What is Ibugesic Plus 100/162.5mg Oral Suspension Orange 60ml used for?
Does Ibugesic Plus 100/162.5mg Oral Suspension Orange 60ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹23.72
65% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.