Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 81%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Bromfenac 0.09% w/v + Moxifloxacin 0.5% w/v
You searched
Duobrom Eye Drops 5ml
Ajanta Pharma Ltd.
Pack of 5 ml
₹224.06
₹44.81 / ml
Jan Aushadhi medicine
Bromfenac 0.09% w/v and Moxifloxacin 0.5% w/v Eye Drops
PMBJK
Pack of 5 ml
₹42.19MRP
₹8.44 / ml | 81% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Duobrom Eye Drops 5ml | Bromfenac 0.09% w/v and Moxifloxacin 0.5% w/v Eye Drops |
| Bromfenac 0.09% w/v + Moxifloxacin 0.5% w/v | Bromfenac 0.09% w/v + Moxifloxacin 0.5% w/v |
| Ajanta Pharma Ltd. | PMBJK |
| Pack of 5 ml | Pack of 5 ml |
| ₹44.81 / ml | ₹8.44 / mlSave 81% |
The Jan Aushadhi equivalent of Duobrom Eye Drops 5ml is Bromfenac 0.09% w/v and Moxifloxacin 0.5% w/v Eye Drops, with the same composition (Bromfenac 0.09% w/v + Moxifloxacin 0.5% w/v): ₹8.44 per ml against ₹44.81, 81% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
- Moxicip BR Eye DropCipla Ltd.₹28.80/ml · ₹144.00 for 5
- Bromfenac 0.09% w/v and Moxifloxacin 0.5% w/v Eye DropsPMBJK₹8.44/ml · ₹42.19 for 5
- Moxiford B Ophthalmic SolutionLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹27.00/ml · ₹135.00 for 5
Moximirk BF Eye Drop 5mlFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹28.00/ml · ₹140.00 for 5- Moxizest-B Eye DropInnovative Pharmaceuticals₹27.00/ml · ₹135.00 for 5
- Mofloren BF Eye Drop 5mlIndoco Remedies Ltd.₹39.80/ml · ₹199.00 for 5
- Moxluv Brom Eye DropAkumentis Healthcare Ltd.₹25.00/ml · ₹125.00 for 5
- Brombal M Eye DropMaksun Biotech Pvt. Ltd.₹28.00/ml · ₹140.00 for 5
- Hybronac M Eye DropHuman Biolife India Pvt. Ltd.₹29.00/ml · ₹145.00 for 5
4 Quin Brom Sterile Eye Drop 5mlEntod Pharmaceuticals Ltd.₹39.94/ml · ₹199.69 for 5
More about Duobrom Eye Drops 5ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Duobrom Eye Drops 5ml?
Is Bromfenac 0.09% w/v and Moxifloxacin 0.5% w/v Eye Drops the same as Duobrom Eye Drops 5ml?
Where can I buy Bromfenac 0.09% w/v and Moxifloxacin 0.5% w/v Eye Drops?
What does Duobrom Eye Drops 5ml contain?
What is Duobrom Eye Drops 5ml used for?
Does Duobrom Eye Drops 5ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹42.19
81% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.