Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 19%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Beclometasone 0.025% w/w + Ketoconazole 2% w/w
You searched
Phytoral B Cream 15gm
Micro Labs Ltd.
Pack of 15 gm
₹131.25
₹8.75 / gm
Lower-priced equivalent
Ketonate Cream 15gm (Torainse)
Torainse Life Care Pvt. Ltd.
Pack of 15 gm
₹105.94MRP
₹7.06 / gm | 19% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Phytoral B Cream 15gm | Ketonate Cream 15gm (Torainse) |
| Beclometasone 0.025% w/w + Ketoconazole 2% w/w | Beclometasone 0.025% w/w + Ketoconazole 2% w/w |
| Micro Labs Ltd. | Torainse Life Care Pvt. Ltd. |
| Pack of 15 gm | Pack of 15 gm |
| ₹8.75 / gm | ₹7.06 / gmSave 19% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Phytoral B Cream 15gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Ketonate Cream 15gm (Torainse) at ₹7.06 per gm against ₹8.75, 19% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Ketol B Cream 10gmIntas Pharmaceuticals Ltd.₹11.44/gm · ₹114.38 for 10
Ketoscalp Plus CreamLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹6.33/gm · ₹95.00 for 15K Doc B Cream 10gmDr. Morepen Ltd.₹9.09/gm · ₹90.94 for 10
Ketoblink B Cream 15gmFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹6.53/gm · ₹98.00 for 15- Salisia B Cream 15 CreamAjanta Pharma Ltd. · +1 more pack₹8.00/gm · ₹120.00 for 15
- Konaket B CreamMaksun Biotech Pvt. Ltd.₹6.00/gm · ₹90.00 for 15
Keto B Cream 10gmMed Manor Organics Pvt. Ltd. · +2 more packs₹14.91/gm · ₹149.06 for 10
Knozole-B CreamBest Biotech₹5.67/gm · ₹85.00 for 15- Allyzole B Cream 20gmMDC Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹4.00/gm · ₹80.00 for 20
Nizoclin-B CreamCanixa Life Sciences Pvt. Ltd.₹7.33/gm · ₹110.00 for 15
More about Phytoral B Cream 15gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Phytoral B Cream 15gm?
What does Phytoral B Cream 15gm contain?
What is Phytoral B Cream 15gm used for?
Does Phytoral B Cream 15gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹105.94
19% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.