Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 22%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Tretinoin 0.04% w/w
You searched
Trunex MS 0.04% Aqueous Gel 15gm
KLM Laboratories Pvt. Ltd.
Pack of 15 gm
₹206.25
₹13.75 / gm
Lower-priced equivalent
Grace Derma Healthcare Pvt. Ltd.
Pack of 15 gm
₹160.00MRP
₹10.67 / gm | 22% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Trunex MS 0.04% Aqueous Gel 15gm | Mytret 0.4% Gel |
| Tretinoin 0.04% w/w | Tretinoin 0.04% w/w |
| KLM Laboratories Pvt. Ltd. | Grace Derma Healthcare Pvt. Ltd. |
| Pack of 15 gm | Pack of 15 gm |
| ₹13.75 / gm | ₹10.67 / gmSave 22% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Trunex MS 0.04% Aqueous Gel 15gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Mytret 0.4% Gel at ₹10.67 per gm against ₹13.75, 22% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Supatret 0.04 Aqueous Gel 20gmSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹14.40/gm · ₹288.00 for 20Revize Micro 0.04% Gel 20gmGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹13.94/gm · ₹278.76 for 20
Nexret T GelDr. Reddy's Laboratories Ltd.₹17.33/gm · ₹260.00 for 15
Retino A Micro 0.04% GelJNTL Consumer Health India Pvt. Ltd.₹28.67/gm · ₹430.00 for 15
Tronin MS 0.04% Gel 20gmTalent India₹11.75/gm · ₹235.00 for 20- Aritop MS Aqeous GelAtopic Laboratories₹7.50/gm · ₹150.00 for 20
Mytret 0.4% GelGrace Derma Healthcare Pvt. Ltd.₹10.67/gm · ₹160.00 for 15
More about Trunex MS 0.04% Aqueous Gel 15gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Trunex MS 0.04% Aqueous Gel 15gm?
What does Trunex MS 0.04% Aqueous Gel 15gm contain?
What is Trunex MS 0.04% Aqueous Gel 15gm used for?
Does Trunex MS 0.04% Aqueous Gel 15gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹160.00
22% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.