Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 40%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ciclosporin 0.1% w/v
You searched
Hyclo 0.1% Eye Drop 5ml
Sunways India Pvt. Ltd.
Pack of 5 ml
₹545.00
₹109.00 / ml
Lower-priced equivalent
Choroid Laboratories
Pack of 5 ml
₹325.00MRP
₹65.00 / ml | 40% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Hyclo 0.1% Eye Drop 5ml | Cyclock DS 0.1% Eye Drop |
| Ciclosporin 0.1% w/v | Ciclosporin 0.1% w/v |
| Sunways India Pvt. Ltd. | Choroid Laboratories |
| Pack of 5 ml | Pack of 5 ml |
| ₹109.00 / ml | ₹65.00 / mlSave 40% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Hyclo 0.1% Eye Drop 5ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Cyclock DS 0.1% Eye Drop at ₹65.00 per ml against ₹109.00, 40% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Cyclomune 0.1% Eye Drop 3mlSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹159.06/ml · ₹477.19 for 3- Imudrops DS Eye Drop 0.5mlCipla Ltd.₹53.90/ml · ₹269.50 for 5
Hydroeyes HS 0.1% Eye Drop 3mlLupin Ltd. · +1 more pack₹109.52/ml · ₹328.55 for 3
Nano Eye DropSunways India Pvt. Ltd. · +1 more pack₹87.80/ml · ₹439.00 for 5- Cyclock DS 0.1% Eye DropChoroid Laboratories₹65.00/ml · ₹325.00 for 5
- Xiclone 0.1% Eye Drop 5mlIndiana Opthalmics₹13.40/ml · ₹67.00 for 5
Xiclone 0.1% Eye DropMaa Enterprise₹50.00/ml · ₹250.00 for 5
More about Hyclo 0.1% Eye Drop 5ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Hyclo 0.1% Eye Drop 5ml?
What does Hyclo 0.1% Eye Drop 5ml contain?
What is Hyclo 0.1% Eye Drop 5ml used for?
Does Hyclo 0.1% Eye Drop 5ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹325.00
40% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.